یکی از ضرورت‌های زندگی مدرن خودروها هستند. بعد از گسترش شهرها و نیاز بیشتر مردم به سیستم حمل‌ونقل، خریدن خودروی شخصی به یکی از اهداف افراد جامعه تبدیل شده است. باید بدانید که فرآیند خرید خودرو از انتخاب خودروی موردنظر شروع می‌شود و تا دریافت سند رسمی آن از سوی دفتر ثبت‌اسناد ادامه می‌یابد. در این مقاله تمامی مراحل را به‌صورت جامع بررسی خواهیم کرد.خرید خودرو؛ به دلایل مختلف ازجمله نوسان در تولید و واردات خودرو، نرخ ارز و تورم، با تغییرات زیادی روبه‌رو می‌شود. همچنین به‌دلیل عدم اطلاع افراد از مشخصات فنی و شرایط بازار و غیرمنطقی بودن نرخ‌های اعلامی، افراد تمایل کمتری به خرید و فروش ماشین از خود نشان می‌دهند. ازسویی تجربه‌ی ما در تمام این سال‌ها نشان می‌دهد که ۷۲% خودروهای کارکرده دارای حداقل یک مشکل فنی یا بدنه هستند؛ در چنین شرایطی نیاز به متخصصین خبره و مجرب احساس می‌شود تا علاوه‌بر راهنمایی در خرید خودرو دست دوم کارشناسی شده و مطمئن، در امر فروش خودرو کارکرده با قیمت واقعی نیز به ما کمک کنند. حال برویم ببینیم سند خودرو چیست و چگونه صادر می‌شود؟

سند خودرو گواهی انتقال مالکیت قطعی خودرو است که توسط دفتر ثبت‌اسناد رسمی صادر می‌شود. پس از انتخاب خودرو و توافق‌های لازم با فروشنده نخست یک قرارداد اولیه بین فروشنده و خریدار منعقد می‌شود که شامل اطلاعات هویتی طرفین معامله و توافقات آن‌ها برای انتقال مالکیت است‌.

خریدار و فروشنده باید برای انجام تعویض پلاک به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و ضمن ‌‌‌‌فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید که به نام خریدار است برگ تائیدیه مرکز تعویض پلاک برای انجام مراحل بعدی در دفتر ثبت‌اسناد را دریافت کنند. در این مرحله ‌یک سند تک‌برگ سبزرنگ از سوی مرکز تعویض پلاک و در اصل از سوی نیروی انتظامی صادر می‌شود که تمام مشخصات فنی خودرو در آن درج شده است. هم‌چنین مشخصات دقیق خریدار از اطلاعات هویتی و شناسنامه‌ای آن گرفته تا آدرس و کد پستی در این برگ سبز درج می‌شود.

حالا در مرحله آخر برای نهایی شدن خرید و انتقال قطعی مالکیت خودرو به خریدار باید خریدار و فروشنده به یکی از دفاتر ثبت‌اسناد رسمی مراجعه کنند و با به همراه داشتن مدارک لازم و پرداخت هزینه‌های ثبت سند نسبت به انتقال مالکیت نهایی خودرو اقدام کنند. هرکدام از سه مرحله فوق جزییاتی دارند که دانستن آن‌ها برای هر خریداری واجب است.

جزییات مهم تنظیم سند و انتقال مالکیت خودرو

اگر خریدار و فروشنده به هر دلیل امکان حضور هم‌زمان در مرکز تعویض پلاک را نداشته باشند، خریدار می‌تواند با دادن وکالت تعویض پلاک فرآیند تعویض پلاک را به خریدار بسپارد. هم‌چنین اگر خریدار از فروشنده وکالت فروش داشته باشد می‌تواند تمام مراحل تعویض پلاک و ثبت سند در دفتر اسناد رسمی را انجام دهد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید از خرید و فروش وکالتی خودداری کنید و اگر چاره‌ای جز تنظیم وکالت‌نامه برای خرید و فروش خودرو نداشتید، تمام شرایط قانونی و محدودیت‌های ضروری را در مفاد وکالت‌نامه رعایت کنید.

بهتر است خودرو را از فروشنده اصلی خریداری کنید. اما اگر از واسطه خودرو را خریداری کردید حتماً دقت کنید که وکالت‌نامه رسمی و معتبر از مالک اصلی خودرو داشته باشید. البته در صورت هرگونه مشکل در وکالت‌نامه می‌توانید به جرم فروش مال غیر از دلال یا واسطه خرید خودرو شکایت کنید.

سعی کنیداز خرید خودرو دست‌دوم که فقط برگه سند دارد و سند دفتری ندارد خودداری کنید؛ چون ممکن است شما چندمین خریدار خودرو باشید و اگر بخواهید سند رسمی از دفتر ثبت‌اسناد بگیرید باید تمام مالکین قبلی را پیدا کنید که کار نفس‌گیری است.

بیشتر بدانید:  آموزش فتوشاپ ۲۰۲۱ راهی به سوی حرفه‌ای شدن

فاصله زمانی بین تعویض پلاک و مراجعه به دفتر اسناد باید بیشتر از دو ماه نشود. اگر این فاصله بیشتر از دو ماه طول بکشد باید مجدداً خریدار به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند.

افرادی که به‌صورت اقساطی خودرو را از کمپانی خریداری کرده‌اند تا تسویه کامل اقساط، حق فروش و واگذاری خودرو را ندارند. درگذشته با عقد صلح‌نامه بین نمایندگی خودروسازی و خریدار امکان واگذاری خودرو قبل از اتمام اقساطش وجود داشت اما در حال حاضر تا تسویه کامل اقساط این امکان وجود ندارد.

دقت کنید برگ سبز صادرشده از سوی نیروی انتظامی به‌منظور مالکیت قطعی خودروی شما نیست. یک باور اشتباه در بین مردم این است که چون پلیس راهور مراجعه به دفترخانه را ضروری نمی‌داند و برگ سبز را به سندیت می‌پذیرد نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست؛ درحالی‌که برگ سبز فقط سند مالکیت پلاک است و سند قطعی مالکیت خودرو سندی است که توسط دفتر ثبت‌اسناد رسمی صادر می‌شود. ازنظر قانونی به استناد ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی تنها سند رسمی و قطعی مالکیت خودرو همان سندی است که پس از پرداخت هزینه‌ها در دفترخانه ثبت‌اسناد رسمی تنظیم می‌شود و برگ سبز ازنظر مراجع قضایی سندیت ندارد.

به همراه داشتن مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار، مدارک ماشین مثل کارت سوخت و بیمه‌نامه، گواهی انجام تعویض پلاک، گواهی تسویه بدهی‌ها و جرائم خودرو، سند مالکیت خودرو و بنچاق در مرحله‌ی ثبت سند در دفترخانه ثبت‌اسناد رسمی ضروری است. پرداخت جرائم و خلافی خودرو بر عهده فروشنده خودرو است و هم‌چنین پرداخت هزینه‌های مالیات و ثبت سند توسط فروشنده و هزینه نگارش سند به‌صورت مشترک توسط فروشنده و خریدار انجام می‌شود. لازم است بدانید که هزینه‌های ثبت سند و مالیات برای خودروهای مختلف بسته به نوع و مدل و سال تولید و وارداتی یا داخلی بودن خودرو متفاوت است.

نکته قابل‌توجه دیگر این است که اگر فروشنده خودرو برای انجام مراحل انتقال مالکیت با خریدار خودرو همکاری نکند و یا به تعهداتی که بر عهده اوست به نحو احسن عمل ننماید، خریدار می‌تواند با مراجعه به دادگاه و تنظیم شکایت‌نامه مبتنی بر الزام به ثبت سند فروشنده را محکوم کند. البته این کار پروسه‌ی زمان‌بری است. چون در مرحله اول خریدار باید با تنظیم دادخواست و تحویل مدارکی مانند کپی مبایعه‌نامه و کپی سند اصلی خودرو و آدرس فروشنده برای الزام ثبت سند اقدام کند. در این مرحله دادگاه با ارسال احضاریه فروشنده خودرو را به دادگاه فرامی‌خواند و اگر فروشنده خودرو در این مرحله در دادگاه حاضر نشود، خریدار خودرو باید دریکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار با هزینه شخصی جهت ابلاغ اوراق قضایی آگهی منتشر کند و اگر باز هم فروشنده در دادگاه حاضر نشد پس از طی مراحل قانونی حکم غیابی توسط قاضی صادر می‌شود.

البته این حکم بعد از صدور توسط دادگاه حدود بیست روز امکان واخوانی و تا بیست روز بعد امکان تجدیدنظر دارد. دقت کنید اگر شما با کمک یک مشاور حرفه‌ای به خرید خودرو موردنظرتان اقدام کنید و مبایعه‌نامه و قرارداد فروش توسط یک مشاور حقوقی تنظیم شود در مراحل بعدی خرید خودرو دچار دردسر نخواهید شد.

همراه مکانیک دارای بزرگ‌ترین نمایشگاه آنلاین خودروهای کارشناسی شده در کشور است که در آن می‌توانید به مجموعه‌ای از خودروهایی که به‌طور دقیق کارشناسی شده‌اند دسترسی داشته باشید. به‌علاوه، متخصصان همراه مکانیک در تمام مراحل خرید خودرو از انتخاب آن گرفته تا ثبت سند کنار شما هستند و مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس فرصت را از دست ندهید، همین الان وارد این نمایشگاه از طریق این لینک شده و از خودروهای موجود بازدید کنید.