دستورات خط فرمان دستوراتی هستند که می‌توانید به جای کلیک روی یک آیکون مورد‌نظر‚ این دستورالعمل های کاربردی را به کار ببرید و آن را تایپ کنید. در حالت تئوری استفاده از دستورات خط فرمان ساده است اما در عمل کمی پیچیده به نظر می‌رسد.

دستورالعمل های کاربردی

ما معمولا از منوها و تب ها برای انجام دادن کار با نرم افزار، استفاده کنیم. گاهی از ویرایشگر متن برای کار در جاوا اسکریپت یا PHP و… به استفاده می‌کنیم. اما شاید بهتر باشد گاهی اوقات از روش‌های دیگری استفاده کنیم.

نرم‌افزار مورد نیاز برای استفاده دستورات خط فرمان در سیستم عامل مک‚ نرم‌افزاری به نام Terminal می‌باشد و در سیستم عامل ویندوز رنامه‌ای به نام Windows Powershell می‌باشد.

 

 

دستورالعمل های کاربردی

دستورالعمل های کاربردی خط فرمان

ایجاد لیست توسط دستور Ls

از مهم‌ترین دستورالعمل های کاربردی دستور ایجاد لیست می‌باشد. برای ایجاد لیست باید از دستور ls استفاده کنید که علامت اختصاری کلمه list است. لیست، همه فایل‌ها و فولدرها را در دایرکتوری فعلی شما نمایش می‌دهد. در صورتی که شما یک مسیر فایل (نسبی یا مطلق) را پس از یک دستور قرار دهید، مانند ls/pictures ،به این معنی است که می‌خواهید همه فایل را در داخل این دایرکتوری یا پوشه خاص ببینید.

این دستور برای کاربران وردپرس مفید است به این دلیل که راه بسیار سریعی برای کنترل فایل‌های افزونه و قالب است.

ایجاد دایرکتوری یا پوشه توسط دستور mkdir

برای ساخت دایرکتوری باید از دستور mkdir استفاده کنید. این دستور معادل کلیک راست و انتخاب یک فولدر جدید است. وقتی یک کلمه یا رشته ادامه پیدا کرد یک ساب دایرکتوری جدید در مکان فعلی ایجاد می‌شود. در صورتی که به وسیله یک مسیر فایل ادامه بدهید، یک دایرکتوری جدیدی را به جای دیگری ایجاد می‌کنید.

حذف یک دایرکتوری توسط دستور rmdir

شما با استفاده از دستور rmdir می‌توانید یک فورلدر را حذف کنید. اما در باره این دستور این نکته وجود دارد که این دستور تنها قادر به حذف یک فولدر یا پوشه خالی است. در صورتی که شما اطلاعاتی مانند تصاویر، اسناد و… دارید، از بین نمی‌روند.

نکته: شما برای حذف کامل یک دایرکتوری یا پوشه باید از یک دستور متفاوت استفاده کنید:

rm-r هر آنچه را که شما می خواهید حذف می کند. r- همان پرچم است.r- علامت اختصاری recursive است. دستور rm برای هر فایل و فولدری اجرا می شود تا زمانی که دیگر چیزی وجود نداشته باشد.

تاکید بر درخواست توسط دستور sudo

با استفاده از این دستور شما می‌توانید با بالاترین سطح اختیار، بدون هیچ محدودیت و هشداری، فرمان بدهید. این دستور در واقع نوعی تاکید در بدست آوردن خواسته شما می‌باشد و معادل Run as Administrator در ویندوز است.

لمس کردن توسط دستور touch

دستور Touch یک فرمان غیرعادی است. یک کاربرد تکنیکی برای تغییر برچسب دسترسی یک فایل می‌باشد. در صورتی که شما فقط touch wp-config.php داشته باشید، تاریخ آخرین دسترسی را به ثانیه‌ای در فایل، تغییر می‌دهید. در خارج از موقعیت‌های خاص، خیلی برای شما مفید نخواهد بود. اگر شما یک فایلی را لمس کنید که وجود ندارد، در واقع با تکان دادن انگشتان جادویی و دیجیتال‌تان یک فایل ایجاد می‌کنید.

بیشتر بدانید:  تغییر نام کاربری در وردپرس

جا‌به‌جایی توسط دستور mv

برای جا به جا کردن فایل‌ها یا همان Cut کردن باید از دستور mv استفاده کنید که در واقع واژه اختصاری کلمه Move است. برای این فرمان نیاز دارید که دو مورد زیر را رعایت نمایید:

mv audiobooks/horror/HungerGames.m4a audiobooks/ya ، فایل HungerGames.m4a out را از دایرکتوری audiobooks/horror به داخل دایرکتوری audiobooks/ya منتقل می‌شود.

کپی فایل توسط دستور cp

این دستور کار کپی کردن را انجام می‌دهد و واژه اختصاری کلمه Copy است. در واقع کارهایی که توسط دستور cp انجام می‌گیرند با mv یکسان هستند با این تفاوت که این دستور به جای اینکه منتقل کند، کپی می‌کند.

دستور cd

در بین همه دستورالعمل های کاربردی که شما استفاده می‌کنید، فقط cd در رقابت با Ls از نظر حجم منحصر به فرد است. برای تغییر دایرکتوری با این فرمان، تغییرات فقط در دایرکتوری که شما در آن قرار دارید، انجام خواهد شد.

شما به دو روش می‌توانید این کار را انجام بدهید. بعد از این که ls با ساب دایرکتوری‌های پایین را می‌بینید، می‌توانید به سادگی cd directoryname را ایجاد کرده و یک سطح را تولید کنید. در ضمن می‌توانید یک مسیر فایل مطلق (absolute file path) را به کار ببرید مانند: cd~/bwkeeton/Documents/WPdev/divi

 

WP-CLI یا WordPress Command Line Interface

WP-CLI به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید موردی را با مجوز ادمین فقط از طریق خط فرمان، انجام دهید. می‌توانید کاربران، تم‌ها، ابزارک‌ها، کار در یک پوسته PHP، راه‌اندازی تم های جدید، رسانه‌ها و…را خوب مدیریت کنید. شاید بسته به وظایف کاری خاص شما، نمی خواهید از هر دستور خط فرمانی در WP-CLI استفاده کنید اما واقعاً می‌توانید مقدار زیادی از آن را به کار ببرید.

وردپرس WP

جای تعجب ندارد که اساس فرمان، WP است. شما انواع پارامترها را برای وظایف مختلف اما در یک پایه‌ای اضافه می‌کنید. تایپ کردن فقط WP یک برگه‌ای از زیرساخت‌ها را به نمایش می‌گذارد.

هسته وردپرس wp core

شما نمی‌توانید بنیان بیشتری از هسته وردپرس را داشته باشید به این دلیل که یک نصب جدیدی از وردپرس را روی سرور شما تنظیم می‌کند. اما ی‌توانید نسخه‌های هسته وردپرس را به روزرسانی کنید و به علاوه نصب یک سایت را به چند سایت تبدیل کنید.

پیکر بندی وردپرس توسط دستور wp config

توسط این دستور شما می‌توانید به فایل wp-config.php کاملا دسترسی داشته باشید بدون این که به FTP یا ویرایشگرها دسترسی داشته باشید.

امیدوارم از این آموزش وردپرس لذت برده باشید. همواره خوشحال می شویم اگر هر سوال یا راهنمایی که در مورد معرفی دستورالعمل های کاربردی داشتید در پایین بخش نظرات مطرح کنید.

 

مطالب مرتبط:

افزونه اضافه کردن تب به محصولات ووکامرس

افزونه فارسی حمل و نقل ووکامرس

افزونه گرفتن اسکرین شات به صورت خودکار در ووکامرس

نمایش نظرات شبکه های اجتماعی در وردپرس

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات: آموزش وردپرس امنیت وردپرس جلوگیری از هک وردپرس