با سلام امروز قصد دارم به بررسی خطاهای رایج در وردپرس بپردازم .قطعا یکی از چیزهایی که می تواند در شروع روز برای یک مدیر سایت ناراحت کننده باشد و تمام روزش را تحت الشعاع قرار دهد روبرو شدن با یک خطای غیرمنتظره است. خوشبختانه ، WordPress به طور کلی یک ماشین کاملا ً روغن کاری شده است که به هیچ وجه بی دلیل پیغام خطا برای شما نمی فرستد. با این حال، هنگامی که یک مشکل ظاهر می شود، می تواند خسته کننده باشد، به خصوص اگر شما ندانید که چگونه آن را حل کنید.

در حالی که بسیاری از خطاهای رایج در وردپرس ممکن است در نگاه اول ترسناک به نظر بیایند، اکثر مشکلات وردپرس ناشی از مشکلات نسبتا کوچک است که معمولا برای مقابله با آنها راه حل های آسان وجود دارد. تا زمانی که منبع مشکل را درک کنید، می توانید به طور معمول برخی از عیب یابی های اولیه را خودتان انجام دهید.

این مقاله به نحوه تشخیص و اصلاح ۱۲ مورد از خطاهای رایج در وردپرس  می پرازد:

خطای تجزیه و تحلیل(خطای نحوی
صفحه سفید، صفحه نمایش مرگ (WSoD)
خطای سرور داخلی(Internal Server Error)
ارور ۴۰۴
خطا در ایجاد یک اتصال به پایگاه داده
خطای اتصال به پایان رسید
نوار جانبی سایت شما در زیر محتوا اصلی ظاهر می شود
شما قادر به آپلود تصاویر نیستید
شما قادر به دسترسی به منطقه مدیریتی نیستید
وردپرس در حالت تعمیر و نگهداری قرار دارد(WordPress Is Stuck in Maintenance Mode) 
اشتباه ارسال شده توسط برنامه ریزی نشده گم شده است(Missed Scheduled Post Error)
به روز رسانی خودکار وردپرس انجام نشد

۱- خطای تجزیه و تحلیل/(خطای نحوی)

بسیاری از خطاهایی که پیش می آیند می توانند بخاطر کم بودن اطلاعاتی که در توضیحاتشان به شما داده اند ناراحت کننده باشند، اما خوبی خطاهای نحوی به این است که «خطای تجزیه» یا «خطای نحو» به اندازه کافی مفید هست که به شما  بگویددقیقا چه مشکلی وجود دارد.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

این خطا که یکی از خطاهای رایج در وردپرس است زمانی رخ می دهد که یک مشکل در کد سایت شما، وجود دارد، این خطا بیشتر در فایل functions.php وجود دارد و به جای بارگذاری صفحه شما، یک پیام ساده ظاهر خواهد شد، که توضیح می دهد که مسئله چیست و کجا خطا رخ داده است.

راه حل های پیشنهادی :

برای حل مشکل، شما باید با استفاده از SFTP به فایل مشخص شده دسترسی پیدا کنید. سپس، شما باید فایل مورد نظر را پیدا کنید. در مثال بالا در تصویر بالا می توانید ببینید که مشکل در فایل functions.php برای موضوع فعلی سایت است. به همین ترتیب، ما به پوشه این موضوع دسترسی پیدا خواهیم کرد، بر روی functions.php راست کلیک کرده و View / Edit را انتخاب کنید.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

اگر شما پیغام خطای Parse error را بررسی کنید، می توانید ببینید که حتی به شما می گوید که در چه خطی مشکل وجود دارد. حالا ما فقط باید این خط را پیدا کنیم و مشکل را حل کنیم. چنانچه دراین مثال ساده می بینید که تنها یک پرانتز گمشده است.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس

فایل خود را ذخیره کنید و زمانی که FTP client از شما می پرسد آیا می خواهید فایل موجود موجود در سرور را جایگزین کنید پاسخ دهید yes. اکنون باید بتوانید سایت خود را چک کنید و ببینید که به حالت عادی بازگشته است.

۲- صفحه سفید، صفحه نمایش مرگ (WSoD)

یکی از بدترین و مرموزترین خطاهای رایج در وردپرس، صفحه نمایش وحشت زده سفید، صفحه نمایش مرگ (WSoD) است. این خطا به سادگی کل سایت شما را با یک چیز خالی و سفیدی جایگزین می کند، هیچ پیغام خطایی و یا کمک بیشتری نمی کند.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

راه حل های پیشنهادی :

  1. افزونه های خود را غیرفعال کنید احتمالا مسبب اصلی درایجاد صفحه WSoD یک افزونه معیوب است، پس سعی کنید همه آنها را غیرفعال کنید و ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر.
  2. تم شما همچنین می تواند این مشکل را ایجاد کند، بنابراین از SFTP برای جایگزینی آن با یکی از تم های پیش فرض وردپرس استفاده کنید.
  3. حالت اشکال زدای وردپرس یا همان WordPress debug mode را فعال کنید. این یک ویژگی مفید است که به شما اجازه می دهد خطاها را به طور مستقیم در هر صفحه ببینید، که می تواند به شما در تعیین علت اصلی WSoD کمک کند.
  4. در نهایت پاک کردن cache سایتتان ممکن است مفید باشد. راه حلهای ذخیره سازی سایت شما می تواند باعث شود که شما فایلهای  منسوخ را در حافظه پنهان سیستمتان ببینید که این می تواند باعث بوجود امدن صفحه WSoD شده باشد. بنابراین، شما می توانید حافظه کش خود را پاک کنید و ببینید که آیا مشکل حل می شود یا نه.
  5. محدودیت حافظه خود را افزایش دهید ممکن است سایت شما بخاطر تمام شدن حافظه اش به پایان راه رسیده باشد، شما می توانید حداکثر حد خود را با ویرایش فایل php.ini خود را افزایش دهید.  این روش ها خطای WSoD را در اکثریت قریب به اتفاق موارد حل می کند. با این حال، اگر هنوز مشکلی دارید، باید باتیم میزبان خود برای کمک بیشتر تماس بگیرید.

۳- خطای سرور داخلی(Internal Server Error) 

خطای سرور داخلی یکی دیگر از خطاهای رایج در وردپرس است که می تواند در مورد یک مشکل اساسی ناخوشایند باشد.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

خوشبختانه این خطا دارای علت بالقوه کمتری نسبت به خطای  WSoD است. هنگامی که مسئله ناشناخته ای در سرور اتفاق می افتد، ظاهر می شود و به طور کلی توسط یکی از موارد زیر ایجاد می شود:

۱-یک مشکل با فایل .htaccess در سایت شما وجود دارد.
۲-سایت شما محدود به حافظه شما شده است.

به عبارت ساده، .htaccess یک پرونده است که نحوه ارتباط سایت شما با سرور را مشخص می کند. این پرونده میتواند برای افزایش امنیت سایت شما و برای برخی از تنظیمات سرور پیش فرض استفاده شود. برای آزمایش و بررسی اینکه آیا این فایل باعث ایجاد خطای سرور داخلی می شود، همه ی کاری که شما باید انجام دهید، این است که آن را غیرفعال کنید.

شما می توانید با استفاده از SFTP یک بار دیگر این کار را انجام دهید. این فایل معمولا در دایرکتوری ریشه سایت شما قرار دارد که اغلب با عنوان public_html نامگذاری شده است.

راه حل های پیشنهادی :

برای آزمایش و بررسی اینکه آیا این فایل باعث ایجاد خطای سرور داخلی می شود، همه ی کاری که شما باید انجام دهید، این است که آن را غیرفعال کنید.شما می توانید با استفاده از SFTP یک بار دیگر این کار را انجام دهید. این فایل معمولا در دایرکتوری ریشه سایت شما قرار دارد که اغلب با عنوان public_html نامگذاری شده است.

بیشتر بدانید:  ترفندهای htaccess برای وردپرس

بررسی خطاهای رایج در وردپرس

برای غیرفعال کردن فایل، فقط نام آن را تغییر دهید. اگر شما آن را تغییر دهید .htaccess غیرفعال خواهد شد، پس از آن شما می توانید سایت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا مشکل حل شده است. اگر انجام این کار مشکل را حل کند، همه کاری که باید بکنید این است که یک فایل جدید .htaccess بدون خطا ایجاد کنید. شما می توانید این کار را با رفتن به داشبورد مدیریت خود و دسترسی به Settings > Permalinks انجام دهید.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس

شما نیازی به تغییرات واقعی در اینجا ندارید. فقط روی Save Changes کلیک کنید تا یک فایل جدید .htaccess ایجاد شود.اگر این کار مشکل را حل نکرد، ممکن است مجبور شوید محدودیت حافظهPHP خود را افزایش دهید.

۴- خطای ۴۰۴

خطای ۴۰۴ باید برای اکثر کاربران اینترنت آشنا باشد. چرا که یکی از خطاهای رایج در وردپرس است. این خطا نشان می دهد که سرور قادر به پیدا کردن صفحه درخواست شده نیست. این خطا اغلب با پیوندهای خراب و URL های تغییر یافته ارتباط دارد، اما حتی اگر صفحاتی که دنبال می کنید در دسترس باشند می تواند رخ دهد.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس

وقتی این اتفاق می افتد، احتمالا دلیل اصلی این است که دوباره فایل htaccess مشکل دار است. این فایل همچنین ساختار لینک Hyperlink شما را مدیریت می کند و ممکن است URL های شما را نادرست هدایت کند.

راه حل های پیشنهادی :

بنابراین در اولین قدم شما باید با استفاده از مراحلی که در قسمت قبلی مشخص شده است یک فایل جدید .htaccess بازسازی کنید .
با این حال، در صورتیکه  این کار خطا را برطرف نکند، ممکن است لازم باشد دوباره فایل  .htaccess را بارگیری کنید. ساده ترین روش این است که یک فایل جدید ایجاد کنید، نام آن را  .htaccess بگذارید (زمان را فراموش نکنید، نیازی به افزودن یک پسوند فایل نیست) و کد پیش فرض زیر را در آن قرار دهید:

ا به پوشه ریشه سایت خود آپلود کنید. در بیشتر موارد، این کار باید خطای ۴۰۴ را که از خطاهای رایج در وردپرس است حل کند.

۵- خطا در ایجاد اتصال به پایگاه داده

همانطور که نام این خطا نشان می‌دهد، اگر سایت شما نتواند به پایگاه‌داده اش دسترسی پیدا کند، با این خطا مواجه خواهید شد. در صورتی که با عبارت پایگاه داده data base آشنا نیستید ،باید بدانید پایگاه‌داده سایت شما جایی است که تمام محتوای سایتتان در آن ذخیره شده‌ است . این شامل پست‌های شما ، صفحات و اطلاعات کاربر و… است . به این ترتیب، اگر نمی‌توانید به پایگاه‌ داده دسترسی داشته باشید، سایت شما قادر نخواهد بود که اصلا ً عملکردی داشته باشد .

این خطا می‌تواند به چند دلیل رخ دهد، اما اغلب آن‌ها از یک فایل واحد در سایت شما، یعنی wp-config.php ، ریشه می‌گیرند . این فایل حاوی تمام اطلاعات مربوط به پایگاه‌ داده سایت شما است، بنابراین محتمل‌ترین منشا برای این نوع از خطا است .

راه حل های پیشنهادی :

برای درست کردن ارتباط، لازم است به سراغ فایل wp-config.php سایت شما، که باید در فولدر اصلی آن قرار داشته باشد، بروید.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

روی فایل راست کلیک کرده ، و View / Edit را انتخاب کنید. ابتدا می‌خواهید چک کنید که اعتبار در پرونده درست است . برای انجام این کار، شما باید به phpMyAdmin خود برای پیدا کردن جزئیات دقیق دسترسی داشته باشید .

اگر نام میزبان ، نام کاربری ، گذرواژه و / یا نام پایگاه‌داده در فایل نادرست باشند ، جایگزین کردن آن‌ها باید اشتباه را تصحصح کند .با این حال ، اگر خطا ادامه یابد ، ممکن است لازم باشد ابزار بهینه‌سازی خودکار پایگاه‌داده WordPress را فعال کنید . این ویژگی می‌تواند برای تعمیر پایگاه‌داده‌ های فاسد مورد استفاده قرار گیرد ، و می‌تواند با اضافه کردن کد زیر به پرونده wp-config.php به کار رود :

پس از ذخیره کردن پرونده و آپلود کردن آن به سرور، شما می‌توانید با نوشتن این آدرس در مرورگر تان، البته بعد از اینکه آدرس سایت خودتان را به جای yourwebsiteurl.com نوشتید، و اجرا کردنش  navigating به https: / /yourwebsiteurl.com / wp-admin / maint / repair.php   وب سایت جدید را اجرا کنید. صفحه حاصله به این شکل خواهد بود:

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که روی هر کدام از دکمه‌ها کلیک کنید تا ابزار تعمیر را اجرا کنید . هنگامی که فرآیند تکمیل شد ، صفحه بارگذاری می‌شود ، و شما باید یک پیغام ببینید که به شما می‌گوید جداول پایگاه‌داده درست شده اند.

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

فقط فراموش نکنید که وقتی کارتان تمام شد، خط  WP_ALLOW_REPAIR  را از فایل  wp-config.php  حذف کنید .

۶- خطای اتصال به پایان رسید

احتمالا ً شما این خطا را بعد از اینکه یک سایت تلاشی ( ناموفق ) برای بار کردن داده هایش انجام داده‌است، مشاهده کرده‌اید . این بدان معنی است که سرور در تلاش بوده است تا سایت را بار کند ولی دیگر تسلیم شده‌است .

بررسی خطاهای رایج در وردپرس بررسی خطاهای رایج در وردپرس

این می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد ، شایع‌ترین علت آن این است که سایت شما منابع لازم برای عملکرد درست را ندارد . به عنوان مثال ، اگر از میزبانی مشترک استفاده می‌کنید، سایت دیگری می‌تواند از منابع سرور شما استفاده کند . یا شاید سایت شما از حداکثر پهنای باند مجاز خود تجاوز کرده‌است .

راه حل های پیشنهادی :

به این ترتیب ، اگر دیدید که این خطا چندین بار رخ می‌دهد ، می توانید در برنامه میزبانی خود تجدید نظر کنید. یک برنامه سطح بالاتر به شما کمک می‌کند تا از کاهش سرعت و خرابی اجتناب کنید چون سایت شما منابع سرور بیشتری خواهد داشت و اگر سایت‌های دیگر شاهد افزایش ترافیک باشند، تحت‌تاثیر قرار نخواهد گرفت.

در صورتی که سایت شما باعث فشار زیادی بر روی سرور شده باشد، احتمالا خطای “‘connection timed out ” نیز می‌تواند رخ دهد . بنابراین توصیه می‌کنیم که سرعت را برای سایت خود بهینه کنید ، از هر گونه متصل شونده‌های مربوط به منبع خلاص شوید، و موضوع خود را چک کنید تا ببینید آیا عملکرد شما را کاهش می‌دهد یا نه . شاید بد نباشد تصمیم بگیرید محدوده حافظه PHP را افزایش دهید.

 بخش دوم مقاله را اینجا بخوانید…

منبع:www.dreamhost.com

بخش دوم مقاله

سوالی دارید؟ در نظرات سوالتون رو مطرح کنید 🙂 

مطالب مرتبط:

رفع خطای ۵۰۳ Service Unavailable در وردپرس

جلوگیری از هک سایت های وردپرسی در هاست اشتراکی

رمزگذاری و مدیریت لینک های دانلود

افزونه فرم ساز وردپرس

منبع: تیک تم– ارائه دهنده مقالات: وردپرس–قالب فلت سام – قالب شرکتی حرفه ای وردپرس