خانه / وردپرس / آموزش وردپرس / سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟|ویدیو
راه اندازی سایت فروشگاهی دیجی کالا و بامیلو
سی ام اس چیست؟"

تاریخ بروزرسانی: ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ تعداد بازدید : 422 بازدید بدون دیدگاه

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟|ویدیو

سیستم مدیریت محتوا(cms)، مخفف جمله Content Management System می باشند ، و نرم افزاری است که این اجازه را به مدیر سایت میدهد تا بتواند  وب سایت خود را بروز رسانی و مدیریت  کند. بر روی سرور  که تمام ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت یک سایت را دارا می‌باشد.

دلایل نیاز ما به سیستم مدیریت محتوا ( CMS ):

سیستم مدیریت محتوا cms

یکی از دلایل بالا بودن بازدید سایت محتوای شما می باشد و اینکه وبلاگ شما زود به زود بروزرسانی شود واگر بروزرسانی انجام نشود و بازدیدکنندگان شما با صفحه همیشکی مواجه شوند شما را فراموش خواهند کرد.
و دلایل بارز نیاز به CMS این است که مدیران سایت هایی که هرازچند گاهی وب سایت خود را آپدیت می نمایند و با نصب سیستم مدیریت محتوا دیگر نیازی به این ندارند که به شرکتهای طراحی سایت  مراجعه کنند و خودشان میتوانند تعییرات مورد نظرشان را به راحتی اعمال نمایند.
و یه نکته در رابطه با سیستم مدیریت محتوا این است که یکCMS خوب وحرفه ای و البته ساده  می تواند شما را در این راه کمک کند تا سایتی حرفه ای و آپدیت را  داشته باشید و با توجه به سادگی و مدیریت آسان ما به شما  ”  سیستم مدیریت محتوای وردپرس را پیشنهاد میدهیم و نیز توس وب در طراحی سایت های خود از این سیستم مدیریتی همراه با پنل اختصاصی خود جهت تنظیمات استفاده می نماید و همراه با طراحی  فایلی جهت آموزش سیستم مدیریت محتوا ارائه می نماید  که شما را در بخش مدیریتی بی نیاز خواهید بود و بدون نیاز و وابستگی به هر گونه کد نویسی میتوانید وب سایت خود را بروز کرده و یا تغییراتی در قسمت های مختلف  ایجاد کنید.

امکانات یک CMS

CMS

تمام CMS ها با با قابلیت های مختلف و ورژن های مختلفی با بازار عرضه می شوند
اما در دیگر امکانات میتوان به :
۱- مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات
۲- چند زبانه بودن
۳- ایجاد نقشه سایت داینامیک
۴- امکان ایجاد تجارت الکترونیک یا فروشگاه مجازی
۵- ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران
۶- بهینه سازی تصاویر آپلود شده
۷- ایجاد و بروز کردن متا تگ ها
۸- امکان جستجو در مطالب
۹- امنیت بیشتر
۱۰- گزارش آمار بازدید از صفحات
۱۱- امکان فرستادن اطلاعات به سایت توسط چند کاربر
۱۲- آرشیو بندی اتوماتیک اطلاعات بر اساس تاریخ و موضوع
۱۳- ایجاد امکان جستجو در اطلاعات قبلی
۱۴- ایجاد لینک دائم برای هر مطلب و متا تگ برای آن
۱۵- و امکانات جانبی دیگر مثلا ایجاد یک صفحه بعنوان لینکستان و …
و …

همین حالا ببینید:  تاریخچه وردپرس: نگاهی به CMS مورد علاقه در جهان

 

انواع سیستم های مدیریت محتوا به لحاظ نرم افزاری

سیستم های مدیریت محتوا یا cmsها دارای انواع گوناگونی هستند . از نظر طرز تلقی نرم افزار از محتوا و سیاست کلی و محوری به روزرسانی , سیستم های مدیریت محتوی می توانند در یکی از دسته های زیر طبقه بندی شوند :

سیستم مدیریت محتوای صفحه محور (page base cms) :

این نرم افزارهای مدیریت محتوا (cmsها) واحد اطلاعاتی وب سایت را صفحه در نظر گرفته اند . به عبارت دیگر سایت را هویتی متشکل از صفحات می دانند و لذا تمام سعی خود را مصروف مدیریت صفحه می کنند و به مدیر سایت امکان ایجاد صفحاتی مجزا , دارای لینک به دیگر صفحات , و قابل ذخیره سازی روی سرور هاست به یکی از فرمت های htm , html , asp , php , jsp , … را می دهند . نقطه کمال اینگونه سیستم های مدیریت محتوا یا CMS ها حداکثر پیاده سازی محیطی با توانایی های macromedia dreamwaver است . جستجو در این سایت ها بر اساس اطلاعات متنی موجود در صفحات است و عبارت search شده را در هر صفحه ای که یافت , لینک آن صفحه را خواهد آورد . استفاده از اینگونه نرم افزارهای مدیریت محتوا دارای ویژگی ها و مزایا و معایبی است :

با اینگونه سیستم های مدیریت محتوا یا cms ها می توان وب سایت های مقیاس کوچک (small web) – از ۱۰ صفحه تا ۱۰۰ صفحه – و وب سایت های مقیاس متوسط (medium web) – از ۱۰۰ صفحه تا ۱۰۰۰ صفحه – را پیاده سازی کرد . لکن راه اندازی سایت های مقیاس بزرگ (large web) – از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ صفحه – و بالاتر با چنین سیستم های مدیریت محتوایی میسر نیست. زیرا اینگونه نرم افزارهای مدیریت محتوی , اصولا از بانک اطلاعاتی استفاده نمی کنند و ایجاد صفحات بصورت دستی است .

همین حالا ببینید:  آموزش حذف منو از پیشخوان وردپرس

اینگونه سیستم های مدیریت محتوا یا cms ها ، انعطاف پذیری فوق العاده ای در طراحی دلخواه ظاهر گرافیکی صفحات اصلی و صفحات داخلی وب سایت در اختیار می گذارند ، به نحوی که کاربر می تواند هر کدام از صفحات داخلی خود را به نحو دلخواه طراحی کند.البته تغییر کلیات گرافیکی وب سایت از صفحات اول به صفحات داخلی , در هیچ وب سایت رسمی جایگاهی ندارد و اگر در سایتی مانند yahoo با حرکت به صفات داخلی شمای وب سایت عوض می شود به این خاطر است که مثلا بخش آب و هوای یاهو weather.yahoo.com خود در واقع وب سایتی مجزا با کارکردی مجزا است که بصورت زیرمجموعه ای از مجموعه عظیم یاهو دیده می شود .

کاربری که قصد دارد سایت خود را با چنین نرم افزارهای مدیریت محتوایی مدیریت کند , باید تا حدود زیادی از طراحی وب و html سر در بیاورد . به عبارت دیگر کاربری این سیستم های مدیریت محتوا , مانند کاربری microsoft front page یا macromedia dreamwaver می باشد با این تفاوت که این نرم افزار تحت وب است .امروزه که نرم افزارهای microsoft front page یا macromedia dreamwaver خود امکان اتصال با وب هاست را دارند و کسی که به کاربری انها آشنا باشد براحتی می تواند از روی کامپیوتر خود سایت را بصورت page base مدیریت کند ، نیازی به خرید نرم افزار سیستم مدیریت محتوای تحت وب به شکل صفحه محور نیست .

سیستم مدیریت محتوای قابلیت محور (future base cms):

این گونه سیستم های مدیریت محتوا یا cmsها بر اساس قابلیت های مورد نیاز مشتریان بنیان گذاری شده اند . به عبارت دیگر اکثر وب سایتهای اطلاع رسانی و پرتال های اینترنتی متشکل از بخش های مختلفی می شوند که معمولا عبارت است از : مدیریت منو ، مدیریت گالری تصاویر یا آلبوم عکس ، مدیریت اعضا ، مدیریت لینکستان و … .بنابراین ، در اینگونه از نرم افزارها ی مدیریت محتوا , مدیر سایت ، صفحات را مدیریت نمی کند , بلکه با استفاده از قابلیت های مذکور , محتوا را وارد در ساختار بانک اطلاعایتی می نماید و سپس خود نرم افزار مدیریت محتوا یا cms ، اطلاعات را در قالب صفحات سازماندهی خواهد کرد .

همین حالا ببینید:  اضافه کردن پست در بین مطالب وردپرس

به این ترتیب مدیر وب سایت بدون آشنایی با آنچه در پس پرده مسائل فنی اتفاق می افتد اطلاعات را در فرم ها وارد کرده و سیستم با ذخیره سازی این اطلاعات در بانک اطلاعاتی , سایت را سازماندهی می کند . محاسن و معایب این گونه از نرم افزارهای مدیریت محتوا عبارتند از :

با اینگونه سیستم های مدیریت محتوا یا cms ها می توان علاوه بر سایت های مقیاس کوچک و مقیاس متوسط , وب سایت های مقیاس بزرگ (large web) – از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ صفحه – و بالاتر را نیز به راحتی طراحی و پیاده سازی نمود . زیرا اینگونه نرم افزارهای مدیریت محتوا , اصولا از بانک اطلاعاتی استفاده می کنند و ایجاد صفحات بصورت اتوماتیک است .

اینگونه نرم افزارهای مدیریت محتوا یا cms ها انعطاف زیادی در طراحی ظاهر گرافیکی ساختار کلی سایت ندارند و لذا همیشه شمای گرافیکی ثابتی بر همه صفحات حاکم است . گرچه طراحی داخلی صفحات می تواند بسیار قوی انجام شود .

کاربری که قصد دارد وب سایت خود را با چنین سیستم مدیریت محتوایی مدیریت کند , لازم نیست از مسائل فنی طراحی وب و html سر در بیاورد . زیرا این کار به صورت اتوماتیک و پشت صحنه برای وی انجام می شود .
اصولا کاربری و کار با این نرم افزارهای مدیریت محتوا قابلیت محور آسان تر ، دلپزیر تر و کاربر پسندتر می باشد ، زیرا برای ایجاد یک خبر ، به راحتی وارد بخش مدیریت اخبار شده و خبر مورد نظرتان را ایجاد می کنید و کاربران می دانند که برای ایجاد هر تغییری به چه بخشی مراجعه نمایند .

تعداد بسیار زیادی سیستم مدیریت محتوا وجود دارد که از جمله بهترین سیستم های مدیریت محتوا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

وردپرس  –  جوملا  – اپن کارت

حجم ویدیو: ۲۰ مگابایت | حجم فایل صوتی: ۱۰ مگابایت

تهیه شده در گروه تولید محتوای تیک تم  ارائه دهنده قالب وردپرس

آموزش ویدیویی ساخت وب سایت بدون دانش برنامه نویسی

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟|ویدیو
لطفا امتیاز بدهید

لینک کوتاه این مطلب: https://tiktheme.com/?p=873


کانال تلگرام تیک تم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *