سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به رفع خطای error establishing a database connection وردپرس خواهیم پرداخت.خطای Error establishing a database connection یکی از رایج ترین خطاهایی وردپرس است وقتی که میخواهید به وبسایت وردپرسی خود دسترسی پیدا کنید با آن مواجه می شوید. مشاهده این خطا از سوی کاربران چهره مناسبی نخواهد داشت و بسیاری از آنها ممکن است فکر کنند که وبسایت شما برای همیشه به تمام کرده است و دیگر به آن باز نگردند.

رفع خطای error establishing a database connection وردپرس

همه ی کاربران تا به حال در دنیای وب در قسمت مدیریت محتوای سیستم CMS با این خطا روبرو شده اند، و به طور قطعی این خطا باعث شده است کاربران مبتدی با ترس مواجه شوند. این خطا در صورتی رخ می دهد که در اتصال به پایگاه داده یا دیتابیس خطا رخ دهد.

رفع خطای error establishing a database connection وردپرس
رفع خطای error establishing a database connection وردپرس

پیشنهاد می کنیم قبل از تغییر دادن هر فایلی در وردپرس در اول از آن فایل بکاپ بگیرید سپس تغییرات لازم را انجام دهید تا در صورت رخ دادن اشتباه به آسانی بتوانید فایل را به حالت قبل برگردانید. پیش از انجام هر کاری از دیتابیس خود بکاپ بگیرید و در کامپیوتر خود ذخیره کنید.

چرا خطای error establishing a database connection رخ میدهد؟

دیتابیس یا همان بانک اطلاعاتی جایی است که همه ی اطلاعات مهم سایت شما مانند پست ها، کامنت ها، تنظیمات سیستمی، حساب های کاربری، تنظیمات پوسته ها و افزونه ها و… در آن ذخیره می شود. حال اگر ارتباط وردپرس با دیتابیس برقرار نشود، سایت وردپرسی شما بارگذاری نحواهد شد و در اکثر مواقع خطای «Error establishing a database connection» به شما و کاربرانتان نمایش داده می شود.

خطای error establishing a database connection
خطای error establishing a database connection

در جوابی کوتاه میتوان گفت که خطای error establishing a database connection وردپرس هنگامی که مشاهده می شود که وردپرس امکان دسترسی به اطلاعات پایگاه داده یا دیتابیس را از دست داده باشد.

برای حل این مشکل باید موارد بررسی کرد که با هم به آنها می پردازیم:

 نیازمندی ها

برای اینکه بتوانید خطای «Error establishing a database connection» را عیب یابی و برطرف کنید، نیاز به چند پیشنیاز دارید:

  • دسترسی روت و SSH به سرور
  • دیتابیس در همان سرور واقع شده باشد.
  • شما باید نام کاربری، گذرواژه و نام دیتابیس وردپرس خود را بدانید.
    همینطور توصیه می شود، قبل از اینکه اقدام به بر طرف سازی مشکل «Error establishing a database connection» نمایید، حتماً از همه ی فایل ها و دیتابیس وبسایت وردپرسی خود بکاپ تهیه نمایید.

بررسی پوشه wp-admin

اگر در این قسمت خطای “One or more database tables are unavailable / The database may need to be repaired” رخ دهد به این معناست که باید دیتابیس خود را تعمیر کنید.پس فایل wp-config.php در هاست خود ویرایش کنید، کد زیر را قبل از خط ” That’s all, stop editing! Happy blogging” اضافه کنید.

سپس فایل را ذخیره کنید و در مرورگر خود بعد از آدرس سایت خود آدرس wp-admin/maint/repair.php مانند: www.your site/wp-admin/maint/repair.php اضافه کنید، اکنون به صفحه زیر مراجعه می شوید و می توانید پایگاه داده خود را تعمیر کنید.

بیشتر بدانید:  دانلود قالب و افزونه با WP Downloader
خطای error establishing a database connection
خطای error establishing a database connection

با کلیک بر روی “تعمیر پایگاه داده” دیتابیس را تعمیر کنید. اگر با وجود این کار مجددا با خطای Error Establishing a Database Connection مواجه شدید پس راه حل های بعد به کار ببرید. این نکته را هم بدانبد که هنگامی که دیتابیس مشکل دارد کاربر نمی تواند وارد سایت شود بعد از رفع مشکل حتما کد بالا را که در فایل جایگذاری کردید حذف کنید.

بررسی فایل wp-config.php

فایل wp-config مهم‌ترین فایل در کل روند نصب وردپرس است، تمام جزئیات پایگاه داده نظیر نام دیتابیس، نام کاربری و رمز عبور و هاست دیتابیس در این فایل موجود است.

اگر تغییری در نام و نام کاربری دیتابیس ایجاد کردید حتما بررسی کنید که تغییرات در این فایل هم لحاظ شده باشد و همه اطلاعات صحیح است. بعد گزینه ی DB_Host اصولا به صورت پیش فرض localhost می باشد،ولی اکان دارد بعضی از هاستینگ ها نام دیگری مشخص کرده باشند. برای رفع مشکل بهتر است که به جای نام پایگاه داده از آدرس آی پی آن استفاده کنید مثل کد زیر:

اگر مجددا مشکل حل نشد پس حتما مشکل از سمت سرور است.

بررسی هاست میزبانی سایت

در هر وقتی ممکن است وبسایت شما با خطای error establishing a database connection در وردپرس رو به رو شود. در این زمان متاسفانه کاربران وبسایت را مشاهده میکنند و این اتفاق خوبی را رقم نمیزند.پس می بایست کاری کنیم که در این زمان ها وبسایت به صورت اتوماتیک به صفحه ی دیگری منتقل شود.برای ایجاد چنین قابلیتی در سایت باید روی سرور یا هاست خود و در درون فولدر wp-content فایل جدیدی به نام db-error.php بسازید، سپس یک کد HTML از پیش طراحی شده را در آن قرار دهید.برای این صفحه شما میتوانید از هر کد یا تصویری استفاده کنید.فقط در نظر داشته باشید که به اطلاعات وردپرس و پایگاه داده آن دسترسی نخواهید داشت. قطعه کد زیر به صورت نمونه ایجاد شده و شما می توانید طبق اطلاعات خود آن را تغییر دهید:

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

خطای ورژن جدید وردپرس چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

خطای ۵۰۲ یا Bad Gateway چیست

افزایش حجم آپلود فایل در وردپرس

روش های رفع خطای صفحه سفید در سایت

منبع:‌ تیک تم – ارائه دهنده: قالب تجاری وردپرس – قالب شخصی وردپرس پشتیبانی وردپرس