خانه / وردپرس / آموزش وردپرس / تاریخچه وردپرس: نگاهی به CMS مورد علاقه در جهان
راه اندازی سایت فروشگاهی دیجی کالا و بامیلو
تاریخچه وردپرس"

تاریخ بروزرسانی: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 9 بازدید بدون دیدگاه

تاریخچه وردپرس: نگاهی به CMS مورد علاقه در جهان

سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به معرفی تاریخچه وردپرس می پردازیم.موقعیت آن به عنوان محبوب ترین CMS جهان از مدت ها پیش تاسیس شده است و در حال حاضر حدود یک چهارم وب سایت های جهان را در اختیار دارد.با استفاده از REST API در مسیر، Matt Mullenweg آشکارا هدف ۵۰٪ سهم بازار را به عنوان هدف و با Automattic شروع به انعطاف پذیری عضلات اقتصادی خود را، حس می کند که وردپرس juggernaut – در هر دو منبع باز و طرف تجاری از حصار – است شروع به جمع آوری بخار به شیوه ای است که اساسا متفاوت با آنچه پیش آمده است. در این در این مقاله، ما به رویدادهای مهم نگاه می کنیم که به WordPress تبدیل شده اند به CMS مورد علاقه جهان و نزدیک با برخی از افکار در مورد آنچه که پیش رو است خواهیم پرداخت.

تاریخچه وردپرس
تاریخچه وردپرس

تاریخچه وردپرس

۲۰۰۳-۲۰۰۴: پلت فرم جدید متولد شده است

تسلط بازار وردپرس در این روز بسیار پیچیده است، زیرا بسیاری از کاربران ممکن است از روی ریشه هایشان به عنوان شکلی از یک پلتفرم وبلاگ نویسی کاملا مبهم پیروی کنند.

B2 Cafelog در ابتدا توسط مایکل والدریگی در سال ۲۰۰۱ توسعه یافت، اما تا سال ۲۰۰۳ به نظر می رسید توسعه فعال به نظر می رسید.

تاریخچه وردپرس

یک پست از مت مولنوبه، از عدم پیشرفت در این ابزار، باعث شد مایک لایت به پیشنهاد همکاری برای انجام کارها بپردازد و نتیجه نهایی آن، یک چنگال B2 نامیده شد وردپرس که در ماه مه سال ۲۰۰۳ بر روی دنیای ناامید کننده راه اندازی شد.

نسخه رسمی ۱٫۰ در ژانویه سال ۲۰۰۴ نسبتا نزدیک به آن زمان بوده است و بسیاری از ویژگی های وردپرس مدت هاست که از نظر قانونی گرفته شده اند، مانند نصب ساده، نظر سنجی، پیوندهای مجانی و دسته بندی موتور جستجوگر.

مه ۲۰۰۴ منتشر شد نسخه ۱٫۲ (Mingus) و ورود پلاگین ها، با نسخه ی نمایشی “Hello Dolly” مشهور که توسط مولنweg ساخته شده بود.

تاریخچه وردپرس
تاریخچه وردپرس

بخش دیگر آشنا از چشم انداز وردپرس نیز در همان سال با راه اندازی راه حل انجمن bbPress آغاز شد که وظیفه پشتیبانی از وردپرس.com و وردپرس.org تا امروز است.

پیروزی اولیه برای پلتفرم نسل جدید، از اواسط سال ۲۰۰۴ آغاز شده است. تغییرات بدست آمده به ساختار مجوز و ساختار قیمت Moveable Type به WordPress موجب شد که وبلاگ نویسان ناراضی به دنبال یک راه حل جایگزین با منبع باز باشند.

با نگاه کردن به آن هجده ماه اول، منصفانه می گویم که وردپرس با چیزی از انفجار بیرون آمد. جهش بزرگ، با این حال، فقط در اطراف گوشه بود

۲۰۰۵-۲۰۰۷: مراحل غول پیکر

سال ۲۰۰۵ سالهاست که برای وردپرس مهم است. یکی از گسترده ترین آن ها ایجاد Autattic به عنوان یک نهاد تجاری جداگانه در ماه اوت ۲۰۰۵ و انتشار رسمی WordPress.com بود.

مت مولنوه پیش از این دیدگاهی را دید که مجوز GPL قادر به پشتیبانی از هر دو پروژه فعال منبع باز و یک نهاد تجاری کاملا متمایز بود که می توانست قدرت خود را از آن استفاده کند.

این ده سال به طول می انجامد و صنعت کل در سراسر دوره وردپرس رشد کرده و این امر به حالت طبیعی تبدیل شده است، اما فراموش کردن آنچه که گام رادیکال – و قمار بازرگانی – در آن زمان نشان داده می شود آسان است.

همین حالا ببینید:  ساخت سیستم پرسش و پاسخ

یک دوره مالی اولیه که از ۱٫۵ میلیون دلار به حساب می آید، Automattic را به زودی پایه مالی می کند و تعهد آنها به حمایت از توسعه ی وردپرس به عنوان یک پلت فرم منبع باز به سرعت با مشارکت آنها در تعدادی از نسخه های برجسته نشان داده می شود.

وردپرس ۱٫۵ (Strayhorn) نسخه قابل توجهی بود، زیرا این قابلیت و صفحه استاتیک را به جدول آورد.جداسازی طراحی و قابلیت هایی که این موضوع در آن مطرح شد، برجسته شده بود در Kubrick پیش فرض، یک عامل کلیدی در جذب رانندگی در میان توسعه دهندگان و طراحان در سراسر جهان بود و درب را برای تلاش های کسب درآمد آینده باز کرد.

تاریخچه وردپرس
تاریخچه وردپرس

نسخه ۲٫۰ (دوک) در پایان ماه دسامبر سال ۲۰۰۵، توپ را با افزودن ذخیره مداوم، نقش کاربر و بازسازی قابل توجهی از رابط کاربری backend حفظ کرد.۲۰۰۵ نیز راه اندازی پلاگین Spam ضد تفسیر Akismet – که متعاقبا به سرویس جداگانه خود منحرف شد – و همچنین کار اولیه خود در Prepsor Multisite WordPressMU توسط Donat O’Caoimh اولین استخدام Automattic بود.

در مقایسه با میزان نسبتا فوق العاده فعالیت در سال ۲۰۰۵، دو سال بعد، عمدتا از تثبیت و بهبود تکراری آهسته در هر دو طرف بازرگانی و منبع باز این پلت فرم بود.

علاوه بر موارد قابل توجه در زمینه عملکرد در این دوره شامل برچسب زدن، ویجت ها، URL های بسیار زیبا، چک کردن املا، بهبود سرعت های مختلف و اطلاع رسانی ها به روزرسانی می شود.

دایرکتوری پلاگین وردپرس همچنین خود را به عنوان رسمی به مخزن پلاگین در این زمان تاسیس کرد.

در سالهای اخیر، WordCamp در سانفرانسیسکو از ابتدای مجموعه ای از رویدادهایی است که تا کنون در سراسر جهان به چشم می خورد.

در سمت Automattic معادله، سال ۲۰۰۶، تونی Schneider به عنوان مدیر عامل شرکت تمام وقت و یکی از اولین خرید اصلی شرکت در Gravatar قرار گرفت.

همانطور که سال ۲۰۰۷ به پایان رسید، هیچ شک و تردیدی وجود نداشت که وردپرس به عنوان یک حضور آنلاین قابل توجه بود، اما آیا می توانست آن را در مسیر صعودی خود ادامه دهد؟

۲۰۰۸-۲۰۰۹:از چرخ های آموزشی بیرون می آیند

۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ برخی از اصلاحات مهم در وردپرس را مشاهده نمودند، و از طراحی مجدد Happy Cog در WordPress 2.5 (Brecker) شروع شد.

تاریخچه وردپرس

تعمیرات اساسی اولیه مدیر با بررسی های مخلوط انجام شد و منجر به جستجوی برخی از روح ها در قالب یک تست کاربردی برای آزمون Crazyhorse شد. این در نهایت به تغییراتی که از جمله ویژگی های وردپرس ۲٫۷ (Coltrane) بود، تبدیل شده است.

این قابلیت در طول این دوره با ویژگی هایی از قبیل API کوتاه، بازخوانی پست، نصب افزونه های ساخته شده و پست های چسبنده که همه آنها را برای اولین بار در نظر گرفته اند، در دست است.

سرانجام تا نسخه ۳٫۰ افزونهای قابل توجهی از جمله نصب تم در نسخه ۲٫۸ (بیکر) و ویرایش تصویر در نسخه ۲٫۹ (کارمن) دیده شد.

این دوره همچنین رشد دائمی دایرکتوری پلاگین و انتشار رسمی دایرکتوری تم را مشاهده کرد – یک قدم بزرگ به سوی استانداردهای کیفیت و تمرکز طراحی برای پلتفرم.

اتوماتیک نیز در طول این مدت مشغول فعالیت بود و یک سری از اوراق قرضه سری B را از مجموع ۲۹٫۵ میلیون دلار از سوی گروهی از سرمایه گذاران سنگین وزن از جمله نیویورک تایمز و پولاریس تأمین کرد. یک تکه کوچک از این تغییر به سرعت به دست آوردن شبکه اجتماعی BuddyPress مبتنی بر WordPressMU بود.در پایان سال ۲۰۰۹، وردپرس به شدت خود را به عنوان مورد علاقه در ذهن توسعه دهندگان تاسیس کرد، اگر چه سهم بازار کل هنوز هم نسبتا پایین بود. به زودی تغییر کرد

همین حالا ببینید:  افزونه ثبت نام خودکار کاربران بعد از خرید از سایت

۲۰۱۰-۲۰۱۱: رشد در جامعه

۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ چندین رویداد برجسته برای وردپرس را به عنوان یک قطعه نرم افزاری، یک پلت فرم و یک ایده دید.

بنیاد وردپرس رسما به عنوان یک سازمان خیریه توسط مت مولن ول در سال ۲۰۱۰ به منظور تأمین امنیت وردپرس “آینده درازمدت به عنوان یک پروژه نرم افزاری منبع باز آزاد به صورت رسمی تاسیس شد:

به عنوان بخشی از این روند، این بنیاد به طور رسمی حقوق آرم و علامت تجاری وردپرس را به دست آورد.

به دلایل آشکار، خطوط بین Automattic و وردپرس در بعضی مواقع تا این روز کمی مبهم هستند اما ایجاد بنیاد وردپرس و تخصیص حقوق راه زیادی برای رسمیت دادن تقسیم بین این دو در یک زمان کلیدی برای پلت فرم وجود دارد .

۲۰۱۰ همچنین ورود یک نسخه اصلی را در WordPress 3.0 (Thelonius) دید.

گنجاندن انواع پست سفارشی در این نسخه گامی بزرگ در راه وردپرس تبدیل به یک CMS واقعا چند منظوره بود و ادغام WordPressMU به هسته تحت پوشش Multisite به ارمغان آورد سطح جدیدی از قدرت و انعطاف پذیری برای صاحبان سایت .

نسخه ۳٫۰ همچنین شروع یک دوره سازماندهی دوباره سازمان برای پروژه نرم افزاری در پشت صحنه ها را با تمرکز دوباره بر روی زمینه های غیر مرتبط مانند Codex، دایرکتوری تم و دیگر زمینه های تجربه کلی وردپرس مشخص کرد.

مهاجرت مایکروسافت از سی میلیون کاربر ویندوز Live Spaces به WordPress.com، یک کودتای بزرگ برای این پلتفرم به طور کلی بود، و تا پایان سال وردپرس تا ۱۴٫۷ درصد از سهم بازار را افزایش داد.

۲۰۱۱ همچنین اولین رسمی بررسی وردپرس و توسعه دهندگان را نشان داد که نشان دهنده افزایش حیاتی این پلت فرم به عنوان وسیله ای برای تولید درآمد جدی برای کسب و کار در سراسر جهان است.

۲۰۱۲-۲۰۱۴: پلت فرم به طور کامل بالغ

چند سال بعد WordPress را به عنوان پلت فرم CMS پیشرو در جهان متمرکز کرد. در طول این دوره تعداد زیادی از قابلیت های اضافی، از جمله مدیر رسانه های جدید و پشتیبانی صوتی و تصویری ظاهر شد.

تلاش برای بهبود تجربه کاربری باطن با پیشرفت های در حال انجام در Customizer تم، معرفی حالت خلعلی رایگان نوشتن و یک بازنگری مهم پاسخگو از رابط مدیر در وردپرس ۳٫۸ (پارکر) ادامه داشت.

تاریخچه وردپرس
تاریخچه وردپرس

در وردپرس ۳٫۹ (Smith) پیشرفت های بزرگی در به روز رسانی اتوماتیک نسخه جلو و معرفی سازگاری با HipHop Virtual Machine فیس بوک – یک تغییر است که وردپرس را به شدت در لبه برش توسعه PHP پیاده می کند.

با توجه به اینکه مت مولنووه در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیر عامل شرکت در سال جاری میلادی، ۱۶۰ میلیون دلار در اختیار دارد، ارزشگذاری آن به میزان ۱٫۱۶ میلیارد دلار، به شدت افزایش یافته است.

Automattic همچنین Longreads را در سال ۲۰۱۴ به دست آورد، یک حرکت که احتمالا به نظر می رسد در محتوای بلند مدت شرکت مورد توجه باشد.

همین حالا ببینید:  چاپ صورت حساب در ووکامرس با افزونه WooCommerce PDF Invoices

این دوره همچنین نشان داد که وردپرس موقعیت خود را به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا جهان متمرکز کرده و رقبای رقیب را در گرد و غبار قرار داده است؛ زیرا وردپرس به ۲۳ درصد از سهم بازار رسیده است.

در وردپرس ۳٫۹ (Smith) پیشرفت های بزرگی در به روز رسانی اتوماتیک نسخه جلو و معرفی سازگاری با HipHop Virtual Machine فیس بوک – یک تغییر است که وردپرس را به شدت در لبه برش توسعه PHP پیاده می کند.

با توجه به اینکه مت مولنووه در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیر عامل شرکت در سال جاری میلادی، ۱۶۰ میلیون دلار در اختیار دارد، ارزشگذاری آن به میزان ۱٫۱۶ میلیارد دلار، به شدت افزایش یافته است.

Automattic همچنین Longreads را در سال ۲۰۱۴ به دست آورد، یک حرکت که احتمالا به نظر می رسد در محتوای بلند مدت شرکت مورد توجه باشد.

این دوره همچنین نشان داد که وردپرس موقعیت خود را به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا جهان متمرکز کرده و رقبای رقیب را در گرد و غبار قرار داده است؛ زیرا وردپرس به ۲۳ درصد از سهم بازار رسیده است.

۲۰۱۵: ساختن حرکت آن

همانطور که با ده سال پیش، ۲۰۱۵ همه موارد را برای یک سال برجسته برای وردپرس ایجاد کرده است.

این پلتفرم در آستانه ادغام API REST به هسته است؛ حرکتی که آن را به یک جهان برنامهریزی گستردهتر باز میکند و میتواند آن را به یک چارچوب کاربرد کامل تبدیل کند.

Mullenweg در مصاحبه ای با آدام سیلور در پادکست KitchensinkWP دامنه های جاه طلبی خود را مشخص کرد و به طور صریح سلطه بازار را به عنوان یک هدف آینده هدف قرار داد:

در سال جاری نیز به دست آوردن WooCommerce توسط Automattic دیده شده است، که عضلات واقعی را در پشت تلاش وردپرس برای رقابت با غول های تجارت الکترونیک مانند Shopify و Magento قرار می دهد.

نتیجه

در کل، این دوازده سال کاملا وحشتناک برای وردپرس بوده است. از آغاز فروتنانه به عنوان راه حل وبلاگ نویسی، توسعهدهندگان جوان برای خراش دادن خارش خود، نرم افزار محبوب ترین نرم افزار CMS روی زمین بوده است.

WordPress.org یکی از موفق ترین پروژه های منبع باز در جهان است – یک پلت فرم جهانی که صدها هزار صاحب کسب و کار، توسعه دهندگان و طراحان آینده خود را در آن قرار داده اند و از تمامیت خود حمایت می کنند.

در همین حال، Automattic به عنوان یک شرکت میلیارد دلاری با تعداد کارمندانی که با استانداردهای صنعت به شدت پایین است، ظاهر شد.

با جاده ای باز و پیش از آن، و بهترین سالهای زیادی که در آینده وجود دارد، آینده برای همه وردپرس روشن است.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

قوانین حفاظت از اطلاعات GDPR چیست؟

حملات Brute Force چیست؟

جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

قالب شرکتی زفایر وردپرس

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات:قالب فروشگاهی وردپرس فلت سام آموزش امنیت وردپرس –پشتیبان وردپرس

تاریخچه وردپرس: نگاهی به CMS مورد علاقه در جهان
5 (100%) 2 votes

لینک کوتاه این مطلب: https://tiktheme.com/?p=12850


کانال تلگرام تیک تم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *