آموزش ساخت افزونه در وردپرس

ساخت افزونه در وردپرس روش خوبی برای سفارشی سازی سایت شما است.این کار پایداری سایت وردپرسی شما را چند برابر کرده و در عین حال به شما کمک می‌کند که بتوانید به شکل بهتری سایت خود را مدیریت کرده و کارایی آن را نیز افزایش دهید.

برای این کار باید قطعه کد هایی را که برای سفارشی سازی سایت استفاده می کنیم (snippet ها) را به جای این که در functions.php قرار بدهیم در قالب یک پلاگین که اصطلاحا به آن Site Specific Plugin در سایت خود قرار دهیم.

علت ساخت افزونه در وردپرس چیست؟

اولین دلیل این کار این است که قطعه کد هایی که برای اضافه کردن یک قابلیت به سایت خود در functions.php قرار می‌دهید در اکثر موارد اصلا به قالب سایت شما ربطی ندارند و ممکن است که باعث شوند که اگر یک روز قالب وبسایت شما عوض شد، کلیه ی تنظیمات و سفارشی سازی هایی که در طول مدت استفاده از قالب با استفاده از فایل functions.php بر روی سایتتان اعمال کرده بودید را از دست بدهید.به عنوان مثال از این کد ها و تنظیمات، shortcode هایی است که ممکن است در سایت استفاده کرده باشید که هیچگاه نمی‌خواهید آن ها را از دست بدهید.

علت دوم برای ساخت افزونه در وردپرس احتمال مشکل دار بودن کد هایی است که در فایل functions.php قرار می‌دهید. یا این که احتمالا شما آن کد را در محلی اشتباه در functions.php قرار داده باشید. یا این که در نحوه ی قرار گیری تگ های شروع و پایان php شما ایرادی وجود داشته باشد. این اشکالات در سایت گاهی باعث می‌شوند که سایت شما به طور کامل از دسترس خارج شود و خودتان هم بیرون بخش مدیریت گیر کنید.

در این حالت باید حتما وارد هاست شده و یا با استفاده از FTP کنترل مسائل را به دست بگیرید. اما در صورتی که کد جدید خود را در افزونه‌ای که مخصوص این کار ایجاد کرده اید قرار دهید، حتی اگر کد شما سراسر ایراد باشد، خود سیستم وردپرس این مسئله را فهمیده و به سادگی این افزونه را غیر فعال می‌کند. پس دسترسی شما به مدیریت حفظ می‌شود و بسیاری از این اشکالات احتمالی که بر سر راه سایت شما قرار دارند پیش نیایند.

نکته‌ی دیگری که وجود دارد این است که هیچ کس از یک فایل functions.php که معلوم نیست در آن هر چیزی در کجا قرار گرفته است خوشش نمی آید.

پس در نتیجه استفاده از یک Site Specific Plugin باعث می‌شود که سایت شما به پایداری بالاتری برسید و کارایی آن نیز بهتر شود.

آموزش ساخت افزونه در سایت وردپرس

ساختن پلاگین برای وردپرس بسیار پروسه کاری ساده ای را دنبال می‌کند. برای ایجاد یک افزونه تنها کافی است به صورت زیر عمل کنید :

  • ابتدا در محل نصب افزونه ها یعنی در آدرس wp-content -> plugins در هاست خود یک فولدر با یک نام دلخواه برای خود ایجاد کنید. به عنوان مثال نام انتخابی ما برای این فولدر tiktheme-test است.
  • یک فایل با فرمت php ایجاد کرده و نام انتخابی برای فولدر خود را برای این فایل بگذارید،نام این فایل در مثل ما tiktheme-test.php می‌باشد. سپس کد زیر را در آن قرار دهید :
بیشتر بدانید:  طراحی و ساخت دکمه در وردپرس

در این کد می‌توانید example.com را با آدرس سایت خود عوض کنید.

  • این فایل را در فولدری که ایجاد کرده بودید آپلود نمایید.

نکات مهم

به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که قصد داشتید از زبان فارسی در افزونه‌تان استفاده کنید، اینکودینگ فایلی که ایجاد میک‌نید باید utf-8 یا utf-8 without BOM باشد. این گونه تنظیمات را می‌توانید با استفاده از ویرایشگری مثل Notepad++ انجام دهید. اما در صورتی که چنین ویرایشگری ندارید و از cPanel استفاده می‌کنید، کافی است فایلتان را در خود cPanel ایجاد کنید تا ویژگی هایی که از آن ها نام بردیم را داشته باشد.

با این کار، خواهید توانست که به سادگی هر وقت که خواستید یک snippet جدید به سایت خود اضافه کنید که وابسته به قالب سایت شما نباشد و بتوانید به سادگی به بخش ویرایشگر افزونه ها بروید افزونه ی جدید خود را برای ویرایش انتخاب نمایید و کد دلخواه را به جایی در میان دو خط کامنت شروع پایان در خط ۷ و ۸ کد قرار دهید و تغییرات را ذخیره کنید.

لازم نیست برای اعمال هر گونه تغییر، افزونه‌ی جدیدی ایجاد کنید و می‌توانید چندین snippet را با هم در همین افزونه قرار دهید. البته در صورتی که شرایطی پیش آمد که کدهایی که می‌خواستید به کار ببرید بسیار طولانی بودند، در آن حالت استفاده از افزونه‌ای جدید برای این کار، بهتر است.

امیدوارم از این آموزش وردپرس لذت برده باشید. همواره خوشحال می شویم اگر هر سوال یا راهنمایی که در مورد آموزش ساخت افزونه در وردپرس داشتید در پایین بخش نظرات مطرح کنید.

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده: افزونه های رایگان وردپرس افزونه های تجاری وردپرس آموزش وردپرس