سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به معرفی تکنیک intrinsic برای طراحی سایت می پردازیم.برای طراحی سایت حرفه ای از طریق تکنیک Intrinsic بهتر است در ابتدا  با مفهوم این تکنیک و تاریخچه ی آن آشنا شوید. درک هر چه بهتر شما از این روش طراحی سایت، بر روی سرعت یاد گیریتان زیادی خواهد گذاشت.

تکنیک intrinsic چیست؟

تاریخچه این تکنیک طراحی سایت به معرفی ماژول های Flexbox و CSS Grid در CSS باز می گردد.خیلی وقت پیش از اینکه این تکنیک در طراحی سایت معرفی شود، برای آماده سازی ساختار سایت و چیدمان عناصر استفاده در آن از Table استفاده می شد اما این روز ها دیگر کمتر کسی از روش ها قدیمی مثل Table استفاده می کنند. بعد از این روش برای تعیین موقعیت عناصر در صفحه از دستور های fixed و Absolute استفاده می شود و می توانید با استفاده از این تکنیک طراحی سایت خود را پیچیده تر و زیبا تر کنید.ولی یکی از معایب این روش این است که امکانات بسیار کمتری نسبت به ماژول های جدید دارد. شما می توانید ساختار های جدیدی که می توان با استفاده از امکانات جدید ساخت را در تصویر زیر مشاهده کنید.

تکنیک intrinsic
تکنیک intrinsic

یکی از نکات مهم در خصوص استفاده از روش های قدیمی برای طراحی سایت این است که در زمان طراحی خلاقیت بالایی داشته باشید تا بتوانید المان ها و عناصر مختلف را به زیبا ترین شکل نمایش دهید و از طرفی هیچ ساختار مشخص و از پیش تعریف شده برای المان ها وجود نداشت که به شما کمک کنند.اما هنگامی که ماژول های مختلف Css معرفی شدند دیگر نیاز به تکنیک های مختلف برای طراحی و چیدن عناصر وب سایت خود ندارید و به این صورت شما می توانید با استفاده از این ماژول ها طراحی سایت خود را انجام دهید.

این تکنیک به حدی مورد توجه قرار گرفته است که جامعه جهانی طراحی وب سایت در نظر دارد نامی مشخص برای آن انتخاب کند. اصطلاح Intrinsic اولین بار توسط Jen Simmons گفته شد. او یک طراح رابط کاربری سایت است که با شرکت های بزرگی مثل W3C، گوگل و دروپال  همکاری داشته و پروژه های بزرگی را نیز به صورت فریلسنر انجام داده است.

بیشتر بدانید:  بهترین ابزارهای آنالیز بک لینک

تفاوت طراحی سایت تکنیک intrinsic با Responsive

یک سایت Responsive شده بدان معناست که در هر پلتفرم با هر سایز هماهنگ باشد. یعنی بتوان این سایت را در انواع گوشی ها و تبلیت ها بدون هیچ به هم ریختگی ای مشاهده کرد. تا قبل از پیدایش تکنیک Intrinsic ، طراحان سایت از Media Queries استفاده می کردند تا اینکه بالاخره ماژول های Grid و Flex تا حد زیادی کار آن ها را راحت کردند. البته هنوز هم برخی طراحان از Media Queries استفاده می کنند اما الان در کنار آن ابزار های کمکی گوناگونی در اختیار دارند.

در روش ریسپانسیو برای طراحی سایت حرفه ای که در همه ی پلتفرم ها بدون مشکل اجرا شود؛ ما ستون هایی را در اختیار داریم که می توان آن ها را به صورت شناور کم و زیاد کرد. این کار باعث می شود تا بتوان عرض صفحه را با انواع گوشی ها و تبلت ها هماهنگ کرد. اما از طریق تکنیک Intrinsic علاوه بر ستون ها، سطر ها را نیز می توان افزایش یا کاهش داد. این کار کمک می کند محدودیت عرضی ما در دستگاه های مختلف به وسیله ی طول صفحه جبران شود.

چه زمانی از طراحی با تکنیک intrinsic استفاده کنیم؟

همین امروز،خیلی از طراحان وب در سراسر دنیا از تکنیک ها و ماژول های جدید در طراحی صفحات وب بهره میبرند این مفهوم جدید تنها برای اشاره مستقیم و صریح به این تکنیک معرفی شده است و زمان مشخصی برای استفاده از آن در نظر گرفته نشده. طراحی سایت به مرور به سمت استفاده بیشتر از این ماژوبوت استرپ ۴ را میتوان یک مثال عینی از حرکت جهانی به سمت طراحی سایت های ذاتی یا intrinsic دانست. شاید نسخه ۵ کاملا از طراحی ریسپانسیو و استانداردهای آن فاصله گرفته باشد.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

فایل اچ تی اکسس htaccess چیست؟

الگوریتم Hilltop چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

مهم ترین تکنیک های سئو داخلی سایت

قالب وبلاگی وردپرس

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات:ارتقای امنیت وردپرس –خرید افزونه راکت –پشتیبانی وردپرس