با عرض سلام خدمت شما عزیزان امروز به آموزش انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید(بدون از دست رفتن SEO) می پردازم.
اگر قصد دارید به هر دلیلی سایتی را که قبلا ساخته اید به یک دامنه جدید انتقال بدهید باید بدانید که تغییر نام دامنه وب سایت به طور قابل توجهی در رتبه بندی SEO تاثیر می گذارد و فرآیندی است که باید با دقت انجام شود.

شما می توانید از نوسانات SEO در هنگام انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید پرهیز کنید و تاثیر آن را به حداقل برسانید و به سرعت ترافیک جستجو و رتبه بندی خود را به دست آورید.

در این مقاله، به شما روش مناسب برای انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید بدون تغییر SEO را نشان می دهم.

در اینجا یک فرایند ۵ مرحله ای وجود دارد که برای انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید باید انجام شود:

  • یک بسته کپی از سایت WordPress خود را ایجاد کنید
  • یک پایگاه داده برای نام دامنه جدید ایجاد کنید
  • باز کردن وردپرس در دامنه جدید
  • راه اندازی مجدد ۳۰۱ دائمی
  • در مورد تغییر Google اطلاع دهید

قبل شروع فرایند انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید باید بدانید که:

چنانچه قبلا تذکر دادم روند انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید به طور موقت رتبه بندی موتورهای جستجوی شما را تحت تاثیر قرار می دهد چون که گوگل و سایر موتورهای جستجو با تغییرات سازگار هستند و این به طور موقت بر ترافیک جستجوی شما تاثیر می گذارد. در نظر داشته باشید که این طبیعی است و برای تمام وبسایتهایی که به یک دامنه جدید تغییر می کنند، اتفاق می افتد.

با این حال، شما می توانید با انجام راهنمایی هایی که در اینجا مطرح خواهد شد به طور چشمگیری تاثیر جستجوگرها را کاهش دهید. ما به شما راه مناسب انتقال سایت وردپرس به یک دامنه جدید، تنظیم مسیرهای مناسب ۳۰۱ و اطلاع رسانی برای موتورهای جستجو را نشان خواهیم داد.

لطفا توجه داشته باشید که این راهنما برای انتقال سایت وردپرس به یک میزبان وب جدید نیست، بلکه این آموزش برای تغییر نام دامنه است، یعنی در همان هاستی که در آن قرار دارید می توانید سایتتان را از یک دامنه به دامنه دیگری روی همان هاست منتقل کنید. البته روند این دو مشابه است، اما در فرآیند تغییر دامنه، چیزهای اضافی ای نیز وجود دارد.

پیش فرض ها

در این راهنما، فرض می کنیم که شما  سایت WordPress خود را در دامنه oldsite.com، راه اندازی کرده اید و حالا می خواهید آن را به دامنه newsite.com انتقال دهید. همچنین فرض می کنیم که شما در حال حاضر یک حساب میزبانی وب دارید و با کنترل پنل میزبانی وب آشنا هستید. شما همچنین باید بدانید که چگونه از FTP استفاده کنید.

در صورتی که شما یک حساب میزبانی وب ندارید، می توانید از هاست های رایگان استفاده کنید و بعد از گرفتن دامنه و ساخت سایت به انجام راهنمای زیر بپردازید. در ایران چندین سایت هاست رایگان ارائه می دهند که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید، البته این کار بدون زحمت نخواهد بود.

در صورتی که حساب میزبانی وب جدید و نام دامنه خود را دارید، آماده انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید هستید.

مرحله ۱: ایجاد یک بسته Duplicator از سایت وردپرس

اولین کاری که برای انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید باید انجام دهید این است که یک نسخه پشتیبان کامل از سایت WordPress خود ایجاد کنید. افزونه های زیادی در این زمینه وجود دارد، برای این منظور در اینجا من از افزونه Duplicator استفاده می کنم که هم کار پشتیبان گیری و هم جابجایی را انجام می دهد.

با نصب و فعال سازی افزونه Duplicator در دامنه قدیمی، کار را شروع می کنیم. اگر برای نصب افزونه نیاز به راهنمایی دارید می تواند مقاله ما با عنوان “آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس” را ببینید.

پس از فعال شدن، افزونه یک منو برای Duplicator در مدیر وردپرس اضافه خواهد کرد. شما باید روی منوی Duplicator کلیک کنید و سپس بر روی دکمه “create new” کلیک کنید تا یک بسته جدید ایجاد شود.

یک بسته تکثیر کننده جدید ایجاد کنید
افزونه Duplicator

 

در ادامه از شما خواسته می شود تا روی دکمه Next کلیک کنید تا کار ادامه یابد.

Duplicator اکنون website duplicator wizard را اجرا خواهد کرد. در ابتدا، برخی آزمایش ها را انجام خواهد داد تا ببینند آیا همه چیز منظم است یا نه. اگر نمره همه آیتم ها “Good” تعیین شود، می توانید روی دکمه “Build” کلیک کنید.

ساخت بسته های تکثیر برای تغییر نام دامنه جدید

افزونه اکنون شروع به ایجاد یک بسته Duplicator از سایت WordPress شما خواهد کرد. این روند ممکن است بسته به اندازه وب سایت شما چند دقیقه ای طول بکشد.

در پایان کار و با کامل شدن پشتیبان گیری، با کلیک کردن روی دکمه download گزینه های Installer(دانلود برای نصب) و Archive(بسته بایگانی) را مشاهده خواهید کرد. شما باید بر روی لینک “Both File” کلیک کنید تا هر دو فایل را به کامپیوتر خود دانلود کنید.

دانلود Duplicator package

فایل آرشیو یک کپی کامل از وب سایت شماست و این به شما امکان انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید را می دهد. اسکریپت نصب کننده به طور خودکار با باز کردن فایل های بایگانی، جابجایی را اجرا می کند.

مرحله ۲ : ایجاد پایگاه داده برای دامنه جدید

قبل از اینکه بتوانید سایت را جابجا کنید، به یک پایگاه داده نیاز دارید تا وردپرس را بر روی دامنه جدید خود باز کنید. اگر قبلا پایگاه داده ای را ایجاد کرده اید، می توانید از این مرحله عبور کنید و به مرحله بعد بروید.

برای ایجاد یک پایگاه داده، باید به داشبورد cPanel حساب کاربری میزبانی خود بروید، به بخش «DATABASES» بروید و سپس روی آیکون پایگاه داده “MySQL Databases” کلیک کنید.

نماد پایگاه داده در CPanel

در صفحه بعدی، یک فیلد برای ایجاد یک پایگاه داده جدید خواهید دید. یک نام برای پایگاه داده خود بنویسید و بر روی دکمه “Create Database” کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده برای تغییر نام دامنه دیگری

 

حالا cPanel یک پایگاه داده جدید برای شما ایجاد می کند. سپس شما باید به بخش MySQL Users در پایین بخش قبلی بروید.

بعد، نام کاربری و رمز عبور را برای کاربر جدید خود وارد کنید و روی دکمه “Create a user” کلیک کنید.

افزودن یک کاربر خروجی جدید

حالا شما یک کاربر جدید ایجاد کرده اید، ولی هنوز این کاربر جدید مجوز کار در پایگاه داده را ندارد.

بیشتر بدانید:  بهترین روش افزایش حجم آپلود XAMPP

به بخش “Add User to Database” بروید. کاربر پایگاه داده ای که ایجاد کرده اید را از منوی کشویی در کنار فیلد «User» را انتخاب کنید، سپس پایگاه داده را انتخاب کرده و روی دکمه add کلیک کنید.

کاربر را به پایگاه داده اضافه کنید

پایگاه داده شما اکنون برای استفاده ی وردپرس تحت نام دامنه جدید آماده است. حتما نام پایگاه داده، نام کاربری و رمز عبور را در جای مطمئنی یاداداشت کنید، چون در مرحله بعدی به این اطلاعات نیاز خواهید داشت.

مرحله ۳- باز کردن وردپرس در نام دامنه جدید

حالا شما باید فایل هایی که قبلا برای نام دامنه خود دانلود کرده اید را آپلود کنید. ابتدا با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP به نام دامنه خود متصل شوید. پس از اتصال، اطمینان حاصل کنید که پوشه ریشه وب سایت شما کاملا خالی است. پس از آن شما می توانید فایل های بایگانی و نصب را به دایرکتوری ریشه آپلود کنید.

فایل های ضبط کننده را به نام دامنه جدید آپلود کنید

 

هنگامی که آپلود هر دو فایل را به پایان رساندید، آمادگی انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید را دارید. یک تب جدید در مرورگر باز کنید و به URL زیر بروید:

http://example.com/installer.php

نکته: فراموش نکنید که example.com را با نام دامنه جدید خود جایگزین کنید. این کار Duplicator wizard را راه اندازی خواهد کرد.

 

installer (نصب کننده) فایل های بایگانی را جستجو می کند. شما باید کادر تأیید شرایط را بررسی کنید و روی دکمه بعدی کلیک کنید تا کار ادامه یابد.

در حال حاضر، نصب کننده از شما میخواهد اطلاعات پایگاه داده وردپرس خود را وارد کند. میزبان شما احتمالا localhost است. پس از آن، جزئیات پایگاه داده ای که برای نام دامنه جدید خود در مرحله قبل ایجاد کرده اید را وارد کنید.

برای نام دامنه جدید خود به پایگاه داده وصل شوید

 

پس از انجام این کار، روی دکمه next برای ادامه کلیک کنید.

حالا Duplicator نسخه پشتیبان پایگاه داده وردپرس را از آرشیو به پایگاه داده جدید باز می کند.

بعد از آن از شما خواسته می شود که URL سایت یا مسیر را به روز کنید. در ضورتی که به طور خودکار نام دامنه جدید و مسیر آن را تشخیص دهد شما نباید هیچ چیزی را تغییر دهید.

اگر اینطور نیست، شما می توانید URL را به نام دامنه جدید خود تغییر دهید. پس از آن، برای ادامه کار روی دکمه next کلیک کنید.

URL را به نام جدید دامنه خود اضافه کنید

 

 

حالا دیگر Duplicator کار جابجایی را تمام کرده است. شما می توانید بر روی دکمه ‘Admin Login’ کلیک کنید تا وارد منطقه وردپرس در وب سایت خود در نام دامنه جدید شوید.

پایان دادن به مهاجرت وردپرس به نام دامنه جدید

 

مرحله ۴: تنظیم دائمی ۳۰۱ Redirects

تنظیم دائمی تغییر مسیر ۳۰۱ از جهت SEO و تجربه کاربر بسیار مهم است.

این مرحله به شما این امکان را می دهد که به طور خودکار کاربران و موتورهای جستجو را به نام دامنه جدید خود هدایت کنید.

به عبارت دیگر، هر زمان که شخصی به یکی از پستها و صفحات قدیمی تان وارد شود به طور خودکار به سایت شما در دامنه جدید هدایت خواهد شد.

برای راه اندازی یک تغییر مسیر دائمی ۳۰۱، شما باید با استفاده از FTP به سایت قدیمی خود متصل شوید و فایل htaccess را ویرایش کنید.

این فایل در دایرکتوری مشابه ای که پوشه های wp-included یا wp-admin قرار دارند، هست. فایل .htaccess را باز کنید و کد زیر را در بالای صفحه قرار دهید:

توجه: در کد بالا سایت newsite.com با دامنه جدید خود را جایگزین کنید.

هنگامی که این تغییرات را اعمال کردید، از سایتتان در نام دامنه قدیمی خود بازدید کنید. این باید به طور خودکار شما را به دامنه جدید هدایت می کند.

اگر این اتفاق نیافتاد، بدان معنی است که مسیر هدایت به درستی تنظیم نشده است و احتمالا سرور شما از قوانین تغییر مسیر پشتیبانی نمی کند. شما باید به پشتیبانی میزبان وب خود بروید تا RewriteEngine را روشن کنید.

مرحله ۵- آگاه سازی گوگل درباره تغییر دامنه

بعد از اینکه انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید و تنظیمات redirects را راه اندازی کردید، وقت آن است که برای تغییر آدرس سایتتان به Google اطلاع دهید. این به Google کمک می کند نام دامنه جدید تان را به سرعت پیدا کرده و آن را در نتایج جستجو نشان دهد.

اولا شما باید نام دامنه جدید خود را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید. پس از اضافه کردن سایت جدید خود، باید نسخه قدیمی Google Search Console را تغییر دهید.

نسخه قدیمی Google Search Console را تغییر دهید
تغییر نسخه قدیمی Google Search Console

بعدا باید نام دامنه قدیمی خود را تغییر دهید و سپس روی نماد چرخ دنده در بالای صفحه کلیک کنید تا ابزار آدرس را تغییر دهید.

 

 ابزار آدرس را تغییر دهید
تغییر ابزار آدرس

در صفحه بعدی، Google Search Console به شما به صورت گام به گام نحوه تغییر آدرس تان را توضیح خواهد داد.

ابتدا از شما می خواهد که سایت جدید تان را از منوی کشویی انتخاب کنید. پس از آن، روی دکمه check برای تست ۳۰۱ redirects کلیک کنید و سپس دکمه تأیید را بزنید.

 

تغییر آدرس برای نام دامنه قدیمی شما
تغییر آدرس برای نام دامنه قدیمی

در نهایت روی دکمه ارسال کلیک کنید تا درخواست تغییر آدرس خود را ارسال کنید.

آگاه سازی کاربران در مورد انتقال به نام دامنه جدید

با وجود اینکه ۳۰۱ redirect کار خود را انجام می دهد، اینکه شما بتوانید به کاربرانتان و کسانی که به آدرس قبلی تان وارد می شوند در مورد تغییر آدرس سایتتان اطلاع رسانی کنید مساله مهمی است.

شما می توانید این کار را به سادگی با نوشتن یک پست وبلاگ در سایت جدید خود و آن را در حساب های رسانه های اجتماعیتان به اشتراک بگذارید.

اگر شما یک لیست بازاریابی ایمیل داشته باشید، باید یک ایمیل برای اطلاع دادن به همه مشترکین خود ارسال کنید. این کار می تواند در بسیاری از موارد مفید باشد.

امیدوارم این مقاله در مورد انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید (بدون از دست رفتن SEO)  برایتان مفید بوده باشد.

منبع:wpbeginner.com

سوالی دارید؟ سوالتون رو در نظرات مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

راهنمای اضافه کردن گوگل آنالیتیکس در وردپرس با افزونه MonsterInsights

اضافه کردن سایت وردپرس خود به گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools)

چگونه کلید Google Map API را در ۱ دقیقه دریافت کنیم؟

پشتیبانی وردپرس

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده: قالب مجله خبری وردپرس –  کانفیگ امنیتی وردپرس – پشتیبانی وردپرس