سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به موضوع تاثیر SSL بر سئو سایت می پردازیم.(SSL (Secure Sockets Layer یک تکنولوژی استاندارد امنیتی برای ساختن یک لینک رمز گذاری شده بین سرور و مرورگرهای اینترنت کاربر است. این نوع لینک اطمینان می دهد که تمام اطلاعات تنها بین کاربر و سرور به صورت خصوصی و یکپارچه رد و بدل می شود. SSL یک استاندارد صنعتی است که توسط میلیون ها وب سایت برای حفاظت از نقل و انتقال های آنلاین و اینترنتی با مشتریان استفاده می شود.

SSL چیست ؟

برای استفاده از اس اس ال شما نیاز به SSL Certificate دارید و برای دریافت آن نیاز دارید به سوالاتی پاسخ دهید تا هویت شما مثل شرکت و … مشخص شود تا وب سرور شما دو کلید رمزنگاری (Cryptographic Key) را ایجاد کند : کلید خصوصی و کلید عمومی.

کلید عمومی در CSR یا همان Certificate Signing Request قرار می گیرد که وظیفه آن نگه داری از جزئیات اطلاعات است که شما باید CSR را ارائه کنید؛ پس از این مراحل مدارک شما با Certification Authority برسی می شود اگر مشکلی نداشته باشید گواهینامه SSL برای شما صادر می شود که شامل جزئیات اطلاعات شماست و به شما اجازه استفاده از اس اس ال را می دهد.

وب سرور گواهینامه SSL شما را با کلید خصوصی مطابقت می دهد تا وب سرور بتواند یک لینک رمز گذاری شده بین وب سایت و مرورگر اینترنت کاربر ایجاد کند. پیچیدگی پروتکل SSL از دید کاربران شما مخفی خواهد ماند، ولی مرورگر کاربر یک نماد کلید یا قفل سبز رنگ را نمایش می دهد که نشان دهنده یک وب سایت امن است.

تاثیر SSL بر سئو سایت
تاثیر SSL بر سئو سایت

همانطور که در تصویر می بینید یک آیکون قفل در کنار آدرس اینترنتی در مرورگر ظاهر خواهد شد که با کلیک بر روی آن جزئیات گواهینامه SSL به کاربر نمایش داده می شود.
گواهینامه به افراد واقعی و حقوقی و کمپانی داده می شود و عموما گواهینامه SSL ، اطلاعاتی در مورد نام دامنه و …. به کاربر می دهد همینطور اطلاعاتی مانند تاریخ اعتبار گواهینامه و جزئیات Authority و مسئول صادر کننده گواهینامه را هم مشخص می کند.
هنگامی که مرورگر به یک سایت امن متصل می شود گواهینامه SSL را دریافت می کند و برسی می کند که صادرکننده آن معتبر است یا خیر ، اگر معتبر نباشد به کاربر بابت امنیت اخطار می دهد.

تاثیر SSL بر سئو سایت

تاثیر SSL بر سئو سایت ; اینترنت در حال تغییر است و مردم بیش از پیش نگران امنیت در فضای اینترنت هستند. برای همین بیشتر مردم می خواهند اطلاعات شان در اینترنت رمزگذاری شده باشد. برای توسعه امنیت نیز گوگل از سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که برای استفاده از SSL در رتبه بندی وب سایت تاثیر مثبتی قائل خواهد شد. گوگل اغلب عواملی را که در رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرد را اعلام نمی کند این المان ها یک راز حفاظت شده هستند. و متخصصان سئو با مطالعه موتورهای جستجو سعی می کنند به این الگوریتم ها پی ببرند. ولی این بار گوگل درباره استفاده از SSL استثنا قائل شد. البته هنوز شما برای سئو وب سایت تان به محتوای پویا، ساختار مناسب و غیره با کمک SSL نیاز دارید. گوگل تقریبا ۵% رتبه وب سایت هایی را که از SSL استفاده می کنند را افزایش می دهد و این در صد تفاوت یک تا دو صفحه در یک نتیجه جستجو است.

بیشتر بدانید:  بررسی خطاهای رایج در وردپرس( بخش اول )
تاثیر SSL بر سئو سایت
تاثیر SSL بر سئو سایت

گوگل اغلب نتایج جستجو را بر اساس هر صفحه اعلام می کند نه کل وب سایت.پس اهمیت دارد که تمام یا قسمتی از وب سایت از SSL استفاده کند. توجه داشته باشید که شما برای تک تک صفحات نیاز به گواهینامه SSL جداگانه ندارید بلکه یک گواهینامه می تواند تمام صفحات شما را امن سازد. این بیشتر به چگونگی تنظیمات وب سایت و راه حل های امنیتی وب سایت شما بستگی دارد. اگر شما از زیر دامنه Sub-Domain ها مثل mail.website.com یا login.website.com استفاده می کنید، شما به یک Wildcard certificate احتیج دارید. اما تا جایی که شما از SSL برای کل وب سایت استفاده کنید مشکلی از این بابت ندارید.

مزایای استفاده از SSL

همانطور که گفتیم یکی از این مزایا افزایش سئو و رتبه بندی وبسایت در گوگل استد. یکی دیگر از مزایای استفاده از HTTPS اعتماد کاربر است کاربر زمانی مشاهده می کنید که شما از پروتکل HTTPS استفاده کردید قطعا اعتماد بیشتری به سایت شما خواهد داشت.

معایب استفاده از SSL

همانطور که می دانید پروتکل HTTPS اطلاعات را بین کاربر و سرور رمز گذاری می کند به همین دلیل سایت شما نسبت به قبل کمی دیرتر لود خواهد شد برای مثال اگر سایت شما در ۵ ثانیه لود میشد با SSL این زمان از یک تا دو ثانیه افزایش می یابد. یعنی سایت شما با HTTPS حدود ۶ تا ۷ ثانیه لود می شود. یکی دیگر از این معایب بالا بودن قیمت گواهی SSL است به صورت معمول اگر شما بخواهید از گواهی SSL DV استفاده کنید. برای اینکه بخواهید دامین اصلی و تمام ساب دامین های خود را به HTTPS منتقل کنید باید SSL DV از نوع Wildcard تهیه کنید که قیمت بسیار بالایی دارد.

اگر عکس های خود را بر روی ساب دامین بارگذاری کرده اید باید حتما از Wildcard استفاده کنید اگر بخواهید از Standard استفاده کنید نوار HTTPS شما سبز نمی شود. زیرا عکس های شما که در ساب دامین است. رمز گذاری نشده و از HTTP بارگذاری شده این مورد رو هم هنگام خرید SSL در نظر داشته باشید.

هنوز مشکل دارید؟! در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

چگونه بهترین کلمات کلیدی را برای سایتمان انتخاب کنیم

بهترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت بارگذاری سایت

جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

قالب وردپرس فروشگاهی 

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات: ارتباط با مشتری – فیلم آموزش وردپرس –پشتیبانی وردپرس