استفاده از تگ عنوان به شکل درست و اصولی، یکی از موضوعات مهمی است که از دید بسیاری از مدیران سایت و طراحان پنهان می ماند. سئو سایت یک دنیای پچیده دارد، تگ عنوان یکی از پیچیدگی هایی است که بسیاری از کاربران با آن مواجه می شوند. بسیاری از محتوا نویسان برای مشخص کردن عنوان ها در یک صفحه یا مطلب، تنها به استایل دادن به آن اکتفا می کنند. اما تگ عنوان یا هدینگ نقشی مهم تر از آن دارد که بتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. مهم ترین قسمت on page seo، تگ های عنوان هستند و معرفی وب سایت به موتور های جست جو توسط همین تگ ها صورت می گیرد. لازم به ذکر است که تاثیرات منفی روی نتیجه سئو سایت از حذف شدن تگ های عنوان، درج عنوان های تکراری و یا ضعیف سرچشمه می گیرد. برای ارتقاء رتبه وب سایت خود از تگ های عنوان به اصول استفاده کنید زیرا تاثیر بسیاری در سئو سایت دارد.

استفاده اصولی از تگ های عنوان در سئو

تگ عنوان همانطور که از نامش پیداست برای ساخت عنوان مورد استفاده قرار می گیرد. این تگ ها، بر پایه زبان HTML می باشند. ماهیت و ساختار اصلی تگ های عنوان، اولین چیزی که بعد از شنیدن این تگ ها به ذهن می رسد. مهم ترین آن ها تگ عنوان <h1> است. هم چنین اولین نماینده از هر مطلب هستند که اول به گوگل و سپس به کاربر نشان داده می شود که نویسنده در چه مورد صحبت کرده است و داخل مطلب چه می گذرد. تگ های عنوان به دو شیوه ساختار محتوای شما را مشخص می کند. در HTML کلاسیک، تگ H1 و سپس چندین تگ H2 و … وجود دارد. سر تیتر های محتوای شما بر اسای این ها صورت می گیرد.

تگ های عنوان

ساختار تگ های عنوان در سایت

عناوین بزرگ و لینک داری که کاربران روی آن ها کلیک می کنند همان تگ های عنوان می باشد. پیش تر گفتیم که تگ ها را نمایندگان یک وب سایت می دانند، زیرا ان ها بر خلاف تصورات ما بعد از کلیک روی نتیجه موردنظر حذف شده و در ساختار های دیگر نظیر تصاویر یک مطلب، صفحات فرود یا بدنه محتوا قابل مشاهده نخواهند بود. با این وجود، به دلیل قابل مشاهد نبودن تگ های عنوان در صفحات یک سایت توسط کاربر، معمولا از دید وبمستران مخفی می مانند و نادید گرفته می شوند.

تاثیر تگ های عنوان بر سئو

تاثیر تگ های عنوان نسبت به سئو کمتر شده است اما استفاده درست از تگ های H، برای فهم بهتر محتوا به خوانندگان سایت شما و گوگل کمک خواهد کرد. هم چنین تگ های عنوان به تنهایی تاثیر بسیاری بر روی ترافیک سایت ندارند، اما محتوا با کیفیت پایین تاثیرات پیش بینی نشده ای بر روی سئو سایت خواهد داشت. در عین حال اگر در کنار محتوای قوی به کیفیت تگ های عنوان توجه کنید، تاثیرات مثبت و خوبی در رنک سایت خواهید داشت. مسلما محتوای خوب و استفاده از علامتگذاری schema.org خیلی بیشتر از heading ها به رتبه شما کمک می کنند.

بیشتر بدانید:  آموزش تغییر پورت برنامه XAMPP

تگ های عنوان

در ادامه با ۸ نکته اصلی که باید در تولید تگ های عنوان بدان توجه کرد تا از نظر سئو در بالاترین سطح کیفی قرار دارند آشنا خواهید شد:

تولید تگ های عنوان متناسب با نوع صفحات

تگ های عنوان باید با همدیگر متفاوت باشد. هم چنین محتوای صفحه اصلی سایت با پست هایی که در آن انتشار یافته، باید متفاوت باشد. تولید تگ های عنوان از یک صفحه به صفحه دیگر به دلیل تعدد بالای صفحات و پست های سایت دشوار است. با داشتن دید کلی نسبت به هر صفحه، می توانید تگ های بهتری را تولید کنید.

تولید تگ های اختصاصی برای هر صفحه

تگ های عنوان اگر برای پستی قرار گرفته به هیچ عنوان برای پست های دیگر قابل استفاده نیست و تکراری بودن آن فایده ندارد. پس بهتر است برای هر پست تگ اختصاصی در نظر بگیرید تا رتبه خود را ارتقاء دهید. با نگاهی به حساب خود کنسول جست جو گوگل، گزارشاتی نشان داده می شود که تگ های عنوانی که توسط شما به وجود آمده توسط گوگل نادیده گرفته می شود.

تولید تگ های عنوان متناسب با هر پست

حتما باید تگ های عنوان را در سئو با توجه به محتوایی که برای آن تولید می شود، نوشت. کلمه ای که در عنوان قرار می گیرد باید کلید واژه اصلی باشد و وجود آن در تمام بخش ها مثل عکس ها، URL، و توضیحات متا الزامی است.

تولید تگ های عنوان به صورت دینامیک

راه های قبلی برای سایت هایی که داده های دینامیکی مختلفی مانند بخش فرشگاهی دارند، پاسخگو نیست. هنگامی که مقیاس کاری شما بیشتر شود، مدیریت چندین تگ برای چندین مطلب در داخل وب سایت، از کنترل شما خارج می شود. با این حال همه را به سیستم مدیریت محتوای خود بسپارید.

در تولید تگ های عنوان سخت گیر نباشید

ساده و قابل درک بودن تگ های عنوان با ارزش ترین امور در آن است. به عنوان نمونه عنوان “کفش های نایکی, شلوار نایکی, ست ورزشی نایکی” یکی از بدترین تگ هایی است که در فروشگاه اینترنتی نایکی به کار رفته است. پیدا کردن صفحات با وجود کلمات تکراری در تگ عنوان، بسیار دشوار است.

مطالب مرتبط:

آموزش ویدیویی سئو وردپرس | بهینه سازی وردپرس

بهترین روش‌ها برای افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل

بهترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت بارگذاری سایت

چگونه بهترین کلمات کلیدی را برای سایتمان انتخاب کنیم

منبع: تیک تم- ارائه دهنده مقالات: وردپرسقالب فروشگاهی وردپرسویدیو آموزشی