خطای ۵۰۲ Bad Gateway یک خطای سمت سرور است و در واقع یک کد وضعیت HTTP از نوع خطاهای ۵xx می‌باشد. یعنی یک سرویس‌دهنده در اینترنت، پیغامی نادرست از سرور دیگر دریافت کرده است و در نتیجه باعث بروز خطای ۵۰۲ می‌شود.

خطای 502
رفع خطای ۵۰۲

خطای ۵۰۲ Bad Gateway چیست؟

خطای ۵۰۲ یا همان خطای Bad Gateway از خطاهای سمت سرور است. زمانی که سرورها برای اجرای درخواست‌های رسیده از طرف کاربر، به عنوان یک Gateway یا ابزار مسیریابی عمل می‌کنند تا صفحات وب مورد درخواست را در دسترس کاربر قرار دهند. وقتی یک پاسخ بی اساس و بی اعتبار از سرور رده بالاتر دریافت شود و یکی از سرورها نتواند به Gateway یا Proxy جوابی معتبر بدهد، کاربر با این خطا مواجه می‌شود. معنی لغوی خطای Bad Gateway دروازه نادرست می‌باشد.

خطای ۵۰۲ یا به معنای “بوجود آمدن مشکل برای یکی از سرورهای اصلی” است. این خطا یکی از کدهای وضعیت HTTP است که به عنوان خطا شناخته می‌شود. این خطا در همه سیستم عامل ها با مرورگرهای قدیمی یا جدید ایجاد می‌شود.

خطای ۵۰۲

خطای ۵۰۲ Bad Gateway

خطای ۵۰۲ یک خطای سمت سرور می‌باشد که به دلیل وجود مشکل در یکی از سرورهای درگاه اصلی Gateway یا سرور اصلی ممکن است به وجود بیاید. این یعنی ممکن است یکی از سرورها بنا به دلایلی مثل خطا در برنامه ریزی، نداشتن دسترسی لازم، مشکل در بافرهای سرور، پیکربندی نشدن صحیح و … نتواند جواب معتبری به Gateway بدهد. به طور مثال؛ ممکن است یک پاسخ غیر معتبر از طرف سرور به سمت Gateway ارسال شود و سرور اصلی به ناچار این درخواست را غیر معتبر بشناسد. در این صورت این خطا برای کاربر نمایش داده خواهد شد.

نحوه نمایش خطای Bad Gateway 502 در پنجره‌ی مرورگر اینترنت نیز همانند نمایش دیگر صفحات در مرورگر است. اما ممکن است به شکل‌های مختلف نمایش داده شود. برخی از شکل‌های نمایش خطای Bad Gateway در ادامه آمده‌اند:

 • ۵۰۲ Bad Gateway
 • HTTP Error 502 – Bad Gateway
 • ۵۰۲ Service Temporarily Overloaded
 • HTTP Error 502 – Bad Gateway
 • Temporary Error 502
 • ۰x80244021
 • Error 502
 • HTTP 502
 • ۵۰۲ Proxy Error
 • ۵۰۲٫ That’s an error
 • Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server
 • ۵۰۲ Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request

خطای 502

نکته: به یاد داشته باشید که زمانی که سرور دارای مشکل، به کلی خاموش باشد یا نتواند اصلاً جواب بدهد این خطا به وجود نمی آید. زمانی که سرور در حالتی قرار گیرد که اصلا نتواند پاسخگو باشد خطای ۵۰۳ رخ می‌دهد.

ممکن است که خطای Bad Gateway 502 به صورت HTTP 502.1 یا امثال آن نیز نمایش داده شود. در این صورت می‌توانید در مطلب The HTTP status code in IIS 7.0, IIS 7.5, and IIS 8.0 اطلاعات زیادی کسب کنید.

علت بروز خطای ۵۰۲

دلیل بوجود آمدن خطای Bad Gateway 502، همان‌طور که گفته شد، معمولاً ارسال پاسخ نامعتبر از سمت سرور به Gateway می‌باشد. زمانی که کاربر درخواستی را به Gateway ارسال می‌کند، Gateway این درخواست را به سمت سرورهای خود ارسال می‌کند. همه سرورها موظف‌اند طبق الگوریتمی که دارند درخواست‌هایی را که از طرف Gateway دریافت می‌کنند را پردازش کنند. زمانی که پاسخ ارسال شده توسط سرورها نامعتبر شناخته شود، سرور اصلی پاسخی مبنی بر نامعتبر بودن درخواست به کاربر ارسال می‌کند. این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر یکی از سرورها پاسخ را نامعتبر تشخیص دهد نیز سرور اصلی خطای ۵۰۲ را برمیگرداند.

اگر  شما بازدیدکننده این سایت باشید به دلیل آن که خطای Bad Gateway 502 از سمت سرور است، نمی‌توانید کاری انجام دهید. یعنی مشکل در شبکه ارتباطی سرورها در اینترنت به وجود می آید پس خطا بر روی کامپیوتر شخصی یا ارتباط اینترنتی کامپیوتر ایجاد نشده است. اما مواردی هستند که به حل شدن این مشکل و دسترسی به محتوای آن صفحه کمک می‌کنند. مانند موارد زیر:

 • صفحه وب را با فشردن کلید F5 و یا دکمه Refresh/Reload بازفراخوانی کنید. ممکن است ارتباط کم سرعت اینترنت باعث بروز این خطا می شود که با این کار از بین برود.
 • به این دلیل که ممکن است این خطا به مدیر سایت قبلا اعلام شده باشد و تحت بررسی باشد لذا می‌توانید بعد از مدتی سایت مورد نظر را دوباره فراخوانی کنید.
 •  با مدیر سایت تماس حاصل نموده و او را در جریان قرار دهید.

درصورتی که به محتوای آن صفحه نیاز دارید می‌توانید از نسخه کش شده آن استفاده کنید. برخی از سرویس‌های اینترنتی صفحات وب سایت را به صورت کش ذخیره کرده و به کاربران نشان می‌دهند. کش مرورگر خود را پاک کنید زیرا ممکن است این مشکل صفحه مورد نظر حل شده باشد ولی محتوای صفحه خطا همچنان به کاربر نشان داده شود.

آموزش رفع خطای Bad Gateway 502

خطای ۵۰۲ خطایی شبکه‌ای بین سرورهای اینترنت می‌باشد و در واقع این خطا ناشی از رایانه یا ارتباط اینترنتی شما نیست. در ادامه به برخی از روش های رفع خطای Bad Gateway 502 اشاره خواهیم کرد:

 • آدرس سایت اینترنتی را مجددا بارگذاری کنید. با فشردن دکمه‌ی F5 در صفحه کلید و یا با کلیک کردن بر روی دکمه‌ی تازه‌سازی/بارگذاری مجدد، می‌توانید این کار را انجام دهید و این خطا را رفع کنید. در حالی که خطای ۵۰۲ Bad Gateway معمولاَ بیانگر بروز خطایی شبکه‌ای و خارج از کنترل شما است، با این وجود این خطا ممکن است موقتی باشد.
 • همه‌ی پنجره‌های باز مرورگر خود را ببندید و یک صفحه‌ی جدید از مرورگر را باز کنید و بارگذاری آن را دوباره شروع کنید.ممکن است که ارور ۵۰۲ ناشی از مسئله‌ای در سیستم رایانه شما هنگام استفاده از مرورگر باشد. در این صورت با این کار این مشکل حل خواهد شد.
 • حافظه‌ی کش مرورگر خود را پاک کنید. این کار را می توانید با فشردن دکمه های Ctrl+F5 انجام دهید. این کار باعث می‌شود که فایل‌های تاریخ گذشته و یا خراب‌ شده که در مرورگر شما ذخیره شده است می‌تواند باعث خطای ۵۰۲ شود.
 • کوکی‌های مرورگر خود را پاک کنید. پاک کردن و حذف کوکی‌های ذخیره شده، می‌تواند سبب رفع خطای ۵۰۲ شود. در صورتی که ترجیح می‌دهید همه‌ی کوکی‌های خود را حذف نکنید، سعی کنید ابتدا کوکی‌های مرتبط با سایتی که شما در دسترسی به آن با پیام ۵۰۲ مواجه شده‌اید را پاک کنید. البته بهتر است که همه‌ی کوکی‌ها را حذف کنید.
 • مرورگر خود را در حالت ایمن یا همان Safe Mode مورد استفاده قرار دهید. اجرای مرورگر در حالت ایمن به این معناست که آن را بدون تنظیمات پیش‌فرض و بدون افزودنی‌های ابزارهای جستجو (add-ons یا extensions) یا برنامه‌های اضافی نظیر نوار ابزار اجرا کنید. البته در کروم حالت ایمن را incognito و در فایرفاکس private گویند. در صورتی که هنگام استفاده از مرورگر در حالت ایمن، خطای ۵۰۲ رخ نداد، به این معنی است که برخی تنظیمات یا برنامه‌های اضافی دلیل بروز این خطا هستند.
 • سعی کنید که از مرورگر دیگری استفاده کنید. فایرفاکس، کروم، اینترنت اکسپلورر و سافاری و … از مرورگرهای محبوب هستند. اگر هنگام استفاده از مرورگری غیر از آن مرورگر که بیشتر از آن استفاده می‌کنید, پیغام خطای ۵۰۲ Bad Gateway مشاهده نشد، علت بروز مشکل، همان مرورگر اصلی شما است. در این صورت لازم است شما مرورگر خود را دوباره نصب کنید.
 • کامپیوتر خود را ریستارت کنید. برخی مسائل موقت مربوط به رایانه شما و چگونگی اتصال آن به شبکه به ویژه اگر شاهد بروز خطا هنگام دسترسی به صفحات متعددی هستید، ممکن است سبب بروز خطاهای ۵۰۲ شود،
 • تجهیزات مربوط به شبکه خود را راه‌اندازی مجدد کنید. مسائل مربوط به مودم، روتر، سوییچ‌ها و دیگر ابزارهای شبکه می‌تواند علت بروز خطای ۵۰۲ Bad Gateway و یا خطاهای ۵۰۲ باشد.
 • DNS خود را هم در روتر و در رایانه یا دستگاه تغییر دهید. برخی از اشتباهات Bad Gateway به علت بروز مسائل و مشکلات موقتی مربوط به سرورهای DNS است. به یاد داشته باشید سروهای DNS که در حال حاضر پیکربندی کرده‌اید، احتمالاَ همان‌هایی هستند که به وسیله‌ی ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتِ(ISP) شما به طور خودکار اختصاص یافته است، مگر این که شما قبلاَ آن‌ها را تغییر داده باشید. خوشبختانه شماری از سرورهای DNS مفید برای استفاده وجود دارد که می‌توانید یک مورد مناسب را از بین آن‌ها انتخاب کنید.
 • با ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت خود تماس بگیرید. اگر مرورگر، رایانه و شبکه‌ی شما همگی در حال کار کردن هستند و وب‌سایت گزارش می‌دهد که صفحه یا سایت برای آن‌ها در حال کار کردن است، مشکل ۵۰۲ Bad Gateway می‌تواند به علت مسائل مربوط به شبکه باشد که در این صورت ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتِ (ISP) شما در باید پاسخگو باشد.
 • بعدا به وبسایت مورد نظر مراجعه کنید.
 • اگر شما خود مدیریت سرور یا هاست سایتی را برعهده دارید و یا این خطا روبه‌رو شده‌اید، پیشنهاد می‌شود جهت رفع یابی به پشتیبان سرور خریداری شده تیکت ارسال کنید.
بیشتر بدانید:  چگونه عنوان صفحه نوشتن مطالب را تغییر دهیم؟

نکاتی درباره خطای ۵۰۲

 • خطای معروف “fail whale” در توییتر درواقع نوعی ارور ۵۰۲ است که معنی آن این است که ظرفیت مراجعه به توییتر بیش از حد است.
 • خطای Bad Gateway 502 اگر در به‌روزرسانی ویندوز بروز کند خطای ۰x80244021 یا پیام WU_E_PT_HTTP_STATUS_BAD_GATEWAY را ایجاد می‌کند.
 • خطاهای ۵۰۲ Bad Gateway به طور کامل از تنظیمات خاص دیوایس شما مستقل است، به این معنی که شما این خطا را می‌توانید در هر مرورگری، در هر سیستم عامل و هر دستگاه دیگری ببینید.

ما امیدواریم که توانسته باشیم با ارائه روش های بالا برای حل کردن مشکل سایتتان به شما کمک کرده باشیم. همچنین اگر روش دیگری برای حل این مساله دارید آن را در نظرات با ما در میان بگذارید. تیک‌تم آرزومند موفقیت شماست.

مطالب مرتبط:

افزونه ساخت نقشه سایت در وردپرس

افزونه امتیاز دهی به مشتریان در ووکامرس

آموزش رفع لینک های خراب وردپرس

درون‌ریزی و برون‌بری در بخش سفارشی‌سازی وردپرس

منبع تیک‌تم – ارائه دهنده: قالب شرکتی وردپرس – قالب فروشگاهی وردپرسقالب وردپرس پزشکی