سلام به تیک تم خوش آمدید.در این مقاله به اینکه فایل اچ تی اکسس htaccess چیست؟ خواهیم پرداخت.فایل اچ تی اکسس مخفف hyper text access و یک فایل متنی ساده بدون نام است که با استفاده از آن می توان پیکربندی سطوح دسترسی بخش های مختلف وبسایت را انجام داد و برای پیکربندی دایرکتوری ها و پوشه در سرور آپاچی مورد استفاده قرار می گیرد.

فایل اچ تی اکسس htaccess چیست؟

فایل هایی با نام htaccess. برای ایجاد تنظیمات و پیکربندی در پوشه ها و دارکتوری ها در سرور لینوکس (آپاچی) استفاده می شود لازم به ذکر است در صورتی استفاده می شود که پوشه کاربر نیازمند به پیکربندی خاصی باشد.

فایل اچ تی اکسس htaccess چیست؟

با استفاده از اچ تی اکسس می توانید فرمت فایلها را تغییر دهد و یا صفحه ای را به صفحه دیگر انتقال یا ریدایرکت دهد و می توانید ارورهای مثل ۴۰۴,۴۰۰,۴۰۱,۵۰۰,۴۰۳ را نمایش دهید و آنها را مدیریت کنید حتی میتوانید با فایل htaccess. برروی یک فایل پسورد قراردهید و یا آی پی های خاصی را مسدود کنید در زمانی ممکن است بعضی از دستورات در این فایل باعث غیر فعال کردن کل سایت شود که این کار مربوط به غیر فعال بودن گاهی توابع در فایل httpd.conf سرور است و شما باید دستورات مثل آن راقرار داده تا توابع بدرستی کار کنند و یا گاهی از توابع را حذف کنید. استفاده از این فایل در همه موارد پیشنهاد نمی شود چون ممکن است شما با فعال کردن یک تابع باعث هک شدن سایت خود شود اما در سرورهای اشتراکی که تعداد زیادی سایت برروی آن قرار دارند پیشنهاد می شود که از فایل htaccess استفاده شود. زیرا هر سایت باید توانایی پیکر بندی بخش مربوط به خود را دارا باشد.برای اعمال تغییرات مورد نظر در فایل htaccess کافی ایست فایل را در پوشه روت هاست خود قرار داده تا وب سرور آپاچی پس از بررسی این فایل تغییرات را برروی فایلها و پوشه ها اعمال کند.

بیشتر بدانید:  چگونه تبلیغات موفقی داشته باشیم؟

کاربرد ها فایل اچ تی اکسس htaccess

  • با استفاده از آن می توانید پسوند فایلها را تغییر دهید.
  • صفحه ای را به صفحه ای دیگر انتقال می دهد.
  • خطاهای ۴۰۰،۴۰۳،۵۰۰،۴۰۴,۴۰۱ را نمایش می دهد.
  • IP های خاصی را مسدود می کند.
  • پوشه ها را رمز نگاری می کند.
  • محتوای یک صفحه را مخفی و پنهان می کند.
  • از سرقت اطلاعات جلوگیری می کند.
  • تصدیق هویت انجام می دهد و نام کاربری و کلمه عبور در فایلهای htpassword را تایید می کند.
  • مشخص می کند که ورود به سایت با پیشوند www باشد یا نه.

دلیل عدم وجود فایل اچ تی اکسس htaccess در وردپرس

دلیل رایج این است که سایت WordPress شما هنوز یک فایل htaccess ایجاد نکرده اید. هنگامی که به بخش تنظیمات > پیوندهای یکتا رجوع می کنید، وردپرس فایل htaccess را می سازد. پس در صورت عدم مشاهده این فایل، به مسیر ذکر شده رجوع کنید. سپس بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا وردپرس یک فایل htaccess را در دایرکتوری اصلی سایت شما ایجاد کند.

زمانی اوقات که خیلی کم این مورد رخ می دهد، ممکن است به دلیل وجود محدودیت در مجوزها، وردپرس قادر به ساخت فایل htaccess. نباشد. که در قسمت پیوندهای یکتا اعلانی را مبنی بر عدم توانایی رونویسی مجدد فایل htaccess. نمایش می دهد. در این حالت به همراه اعلان، قطعه کدی را به شما ارائه می کند. تا آن را در فایل htaccess. قرار دهید. همیشه با بررسی اعلان ها و خطاهای وردپرس می توان به راحتی مشکل را حل کرد.

هنوز مشکل دارید؟!

در نظرات مشکل خودتون رو مطرح کنید 🙂

مطالب مرتبط:

سفر رایگان با اسنپ هدیه بگیرید

تاثیر SSL بر سئو سایت

توسط گوگل

دانلود افزونه راکت

منبع: تیک‌تم – ارائه دهنده مقالات:قالب فروشگاهی وردپرس فلت سام  فیلم آموزش وردپرس –پشتیبانی وردپرس