سلام به تیک تم خوش آمدید. در این مطلب با معرفی و رفع خطای ۴۰۳ در خدمت شما هستیم. خطای ۴۰۳ Forbidden از خطاهای HTTP است. این خطا زمانی رخ می دهد که یک وب سرور به خاطر وجود دلایلی دسترسی شما را محدود کرده باشد. به هر دلیلی دسترسی لازم برای بارگزاری صفحه مذکور وجود نداشته باشد. این خطا به معنی “خطای سرور داخلی” است. معمولاً دلیل به وجود آمدن آن از سمت سرور می باشد و به فایل های پرمیژن مرتبط است.

متن پیام به صورت زیر می باشد:

خطای ۴۰۳

نکته: دقت کنید که قبل از هر گونه رفع خطا، یک فول بک آپ از هاست خود بگیرید.

خطای ۴۰۳ چیست؟

خطای ۴۰۳ با این وجود که در کلاس ۴xx قرار دارد معمولاً دلیل بوجود آمدن آن از سمت سرور است. این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که وب سرور دسترسی شما را محدود کرده باشد. در واقع درخواست شما به وب سرور ارسال می شود. اما به این دلیل که دسترسی شما توسط تنظیمات سایت، پیکربندی وب سرور یا دلایل دیگر محدود شده، این خطا را به کاربر ارسال می‌کند. برای مثال این خطا مانند این است که کسی از شما درخواست استفاده از وسایل شما را بکند. اما شما با این وجود که درخواست او را کاملا متوجه شده اید نپذیرفته و جواب “نه” داده اید. این خطا هیچ گونه گزارش و دلیلی به کاربر نمایش نمی‌دهد و صرفا همین پیغام را نمایش خواهد داد.

خطای ۴۰۳

دلایل روبرو شدن با خطای ۴۰۳ در گوگل پلی

همان طور که گفته شد، دلیل به وجود آمدن خطای ۴۰۳ نیز مشخص نمی شود و وب سرور دلیل بروز این مشکل را شرح نمی‌دهد. اما از دلایل به وجود آمدن این خطا می‌تواند یکی از موارد زیر نیز باشد:

 • IP غیر مجاز

  در صورتی که با پیغام ۴۰۳٫۶ مواجه شده اید، علت این است که IP غیرمجاز است. به این معنی سرور بنا به دلایلی آی‌پی شما یا یک منطقه خاص را بلاک کرده است. در این صورت به احتمال بسیار زیاد با خطای ۴۰۳ مواجه خواهید شد. ۴۰۳٫۶  کد این مورد در وب سرور IIS است.

 • جلوگیری از لیست کردن پوشه ها

  هنگامی که به صورت مستقیم به آدرس یک پوشه مراجعه کرده باشید، وب سرور ممکن است به خاطر حفظ امنیت خود مثلاً برای جلوگیری از مشاهده فایل‌های مخفی، از لیست کردن فایل‌های موجود در یک پوشه جلوگیری کند زمانیکه کد ۴۰۳٫۱۴ را در وب سرور IIS مشاهده کردید این مشکل برای شما پیش آمده است.

 • دسترسی محدود شده

  ممکن است دسترسی ثبت شده برای فایل ها یا منابع یک سایت به گونه ای باشد که از استفاده کاربر از آن منبع جلوگیری کند. در صورتی که شما با پیغام ۴۰۳٫۱ در IIS مواجه شدید به این معنی است که دسترسی ثبت شده برای یک فایل یا فولدر به گونه‌ای است که جلوی اجرا شدن آن فایل را می‌گیرد. یا اگر با  پیغام ۴۰۳٫۲ در IIS  مواجه شدید دسترسی آن فایل یا فولدر به گونه‌ای است که جلوی اجرا شدن آن فایل را می‌گیرد. یا اگر با پیغام ۴۰۳٫۳ مواجه شدید دسترسی فایل به گونه‌ای است که جلوی نوشته شدن روی آن فایل را می‌گیرد.

خطای ۴۰۳
رفع خطای ۴۰۳

اما ممکن است جدا از سه مورد ذکر شده، علت بروز خطای ۴۰۳ یکی از موارد اضافی زیر نیز باشد

 • معمولا در صورتی که با کد ۴۰۳٫۸ در IIS مواجه شدید، فایل htaccess موجود بر روی سایت از دسترسی بازدیدکنندگان به یک منبع، صفحه یا پوشه خاص جلوگیری می‌کند. که برای رفع این خطا وارد هاست خود شوید. سپس فایل htaccess. خود را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید. در صورتی که این فایل را نتوانستید بیابید می توانید بر روی گزینه setting در سی پنل کلیک کنید و گزینه show hidden files را تیک دار کنید. با این کار فایل های مخفی نیز به شما نمایش داده می شوند. سپس فایل را از روی هاست خود حذف کنید. سپس منظور در بخش پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات> پیوندهای یکتا مراجعه کنید و یک بار پیوند یکتا وردپرس خود را ذخیره نمایید تا فایل جدید htaccess. در آن ساخته شود.
 • ممکن است استفاده از آن منبع فقط در حالت امن SSL امکان پذیر باشد. در این گونه موارد نیز احتمالاً با خطای ۴۰۳ مواجه می شود. در این صورت با کدهای ۴۰۳٫۴ و ۴۰۳٫۵ در IIS مواجه خواهید شد.
 • ورود غیرمجاز: معمولاً در این صورت خطای ۴۰۱ نشان داده می شود. اما گاهی به دلایلی خطای ۴۰۳ را  نشان می دهد. مانند زمانی که شما نیاز به ورود به حساب کاربری خود برای دسترسی به یک منبع خاص را داشته باشید.
 • اگر با پیغام ۴۰۳٫۵۰۲ در IIS مواجه شدید احتمالا درخواست های زیادی از طرف یک آی پی مشخص به سرور ارسال شده است. در این صورت سرور برای حفظ آپ بودن خود، طبق پیکربندی هایش، از دسترسی کاربر به سایت جلوگیری می کند.

رفع خطاهای ۴۰۳ وردپرس که توسط افزونه ایجاد شد‌ه‌اند

یکی از دلایلی که می تواند موجب بروز خطای ۴۰۳ شود از جانب برخی افزونه هاست. افزونه هایی که به هر دلیلی تداخلی در برخی فایل های سایت ایجاد می‌کنند. برای رفع این گونه خطاها می‌توانید افزونه ای را که اخیرا نصب کرده اید را غیرفعال کنید. اگر خطا رفع نشد تمامی افزونه ها را غیرفعال کنید. سپس یک به یک آن ها را فعال کرده و افزونه معیوب را بیابید.

رفع خطا ۴۰۳ در صورت عدم دسترسی

اگر خطای ۴۰۳ در صورت عدم دسترسی و ست نبودن پرمیژن فایل های وردپرسی صورت گرفته باشد وارد هاست خود شوید. سپس سطح دسترسی برای فایل های وردپرس را بررسی نمایید. فایلی که دسترسی لازم را ندارد را تنظیم کنید. برای این منظور وارد هاست خود شوید و فایل خود را انتخاب کنید. سپس بر روی آن راست کلیک کرده و بر روی گزینه change permissions کلیک کنید. سپس برای بخش Read تیک های user و group و world را بزنید. برای بخش write نیز گزینه user را تیک دار کنید.

 

سوالی دارید؟! در نظرات سوال خودتون رو مطرح کنید 🙂

 

مطالب مرتبط:

دلایل انتخاب ووکامرس برای فروشگاه اینترنتی

قالب فروشگاهی وردپرس

ارسال سریع کد فعال سازی

منبع : تیک تم - ارائه دهنده : - قالب چند منظوره پورتو وردپرس - افزونه پرسش و پاسخ وردپرس